Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα
![](http://in-agiounikolaoutouneou.gr/assets/mymedia/1708332990_gm_cmf.jpg)
«Η κάθε Θεία Λειτουργία είναι μετοχή στην ζωή και στον θάνατο του Κυρίου, ο Οποίος γεννάται στην Προσκομιδή, εισέρχεται στην ζωή μας με το Ευαγγέλιο, κατά την Μικρή Είσοδο και σταυρώνεται και ανασταίνεται στο Μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας, πάνω στην Αγία Τράπεζα.
Αυτή είναι η πίστη μας και η πραγματικότητα, ταυτόχρονα. Στην Θεία Λειτουργία, ζώντες και κεκοιμημένοι γινόμαστε ένα, γιατί ένας είναι ο Χριστός».
Ο Δημητριαδος Ιγνάτιος
|