Αρχική » Κατήχηση

Ελάτε να ξεδιψάσουμε

Ἡ Ἁγία Γραφή στή ν Ἐκκλησία μας ἔχει δύναμη ἁγιαστική. Τά Θεόπνευστα λόγια τοῦ Εὐαγγελίου τρέφουν τήν ψυχή τοῦ ἀνθρώπου καί λειτουργοῦν σάν ὁδηγός στίς ζωές τῶν πιστῶν.

Γιά τόν σκοπό αὐτό κάθε ἑβδομάδα μετά τόν Παρακλητικό Κανόνα τοῦ Ἁγίου μας, γίνεται τό Ἑσπερινό Κήρυγμα, διά τοῦ ὁποίου οἱ Ἐνορίτες βοηθιοῦνται νά κατανοήσουν τά νοήματα τῶν Ἱερῶν Κειμένων καί νά τά ἐφαρμόσουν στήν καθημερινή τους ζωή. Διότι δέν πρέπει νά εμαστε μόνο κροατές (νά ἀκοῦμε) τον Νόμο λλά κυρίως ποιητές (νά τόν ἐφαρμόζουμε).

Κάθε ΤΕΤΑΡΤΗ ρα 5:00 - 6:00 μ.μ.

Ἡ Παράκληση στόν Ἅγιο μας

καί τό Ἑσπερινό Κήρυγμα μέ αναφορά σε αγιασμένα πρόσωπα Κληρικών και κοσμικών που βίωσαν την πίστη.