Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ό,τι νιώθουμε μέσα στην Εκκλησία κατά τη Θεία Λειτουργία, έτσι θα νιώσουμε και κατά την Δευτέρα παρουσία, στην οποία ο Χριστός θα μας κρίνει όλους. Όταν κανείς αισθάνεται ωραία, μέσα στη Θεία Λειτουργία, τότε προγεύεται σαν σπερματική Χάρη, την πραγματική Βασιλεία του Ουρανού μέσα του. Γι' αυτό θα πρέπει να συγκεντρώσουμε τους λογισμούς μας και τον νου μας στη Θεία Λειτουργία.

Όταν γίνεται η Θεία Λειτουργία, ο ίδιος ο Χριστός Λειτουργεί, δανειζόμενος το στόμα και το σώμα του εκάστοτε ιερέως! Ο Χριστός είναι ο προσφέρων και ο προσφερόμενος.Δεν θυσιάζει ο παπάς τον Χριστό, αλλά ο Χριστός αυτοθυσιάζεται. Δεν Λειτουργεί ο παπάς με την βοήθεια του Χριστού, αλλά ο Χριστός Λειτουργεί με την βοήθεια του παπά.
Η Θεία Λειτουργία γίνεται εις ανάμνηση της Γεννήσεως, Σταυρώσεως, Αναστάσεως και Αναλήψεως του Κυρίου.
Γέροντας Εφραίμ Σκήτης του Αγίου Ανδρέα