Μὲ τὸ τραγούδι καὶ τὸ γέλιο, μὲ τὴν λαχτάρα τῆς ψυχῆς καὶ μὲ τὸ θάρρος ποὺ μᾶς δίνει ἡ δύναμη τῆς προσευχῆς παίρνουμε δρόμο καὶ κινᾶμε κι’ ὅλο τραβᾶμε μπρὸς γοργοὶ καὶ τ’ ἅγιο μήνυμα σκορπᾶμε τοῦ λυτρωμοῦ σ’ ὅλη τὴν γῆ (Ι.Βερίτης).

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Αντί να κρίνεις, προσπάθησε να μπεις στη θέση του. Αντί να φωνάξεις, προσπάθησε να μιλήσεις. Αντί να φύγεις, προσπάθησε μια λύση να βρεθεί.

Αντί να πολεμήσεις το κακό με το κακό, δοκίμασε την αγάπη.Αντί να κατηγορήσεις, άπλωσε το χέρι για βοήθεια. Αντί να πιαστείς από το παραμικρό, άφησε να πέσει κάτι κάτω.

Αντί να παραιτηθείς προσπάθησε.Αντί για το ”εγώ”, βάλε το ”μαζί”, το ”όλοι”. Ένας βρωμοεγωισμός είναι που τα κάνει όλα δύσκολα. Φτάνει. Μην του κάνεις άλλο το χατίρι…

Ελευθεριάδης Γ. Ελευθέριος

Πηγή: synaxipalaiochoriou.blogspot.com