Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ο δάσκαλος ρωτά:
- Παιδιά, τι είναι ένα θαύμα;
Μια κοπέλα που μεγαλώνει σε μια χριστιανική οικογένεια, σηκώνει το χέρι της. Ο δάσκαλος, απρόθυμα, της επιτρέπει.
- Ήταν ένα θαύμα όταν ο Θεός μετέφερε τους Ισραηλίτες μέσω της Ερυθράς Θάλασσας.
Ο δάσκαλος, που προφανώς δεν πιστεύει στον Θεό, αποφάσισε να καταγγείλει:
- Αυτό δεν μπορεί να ονομαστεί θαύμα. Οι επιστήμονες έχουν διαπιστώσει ότι σε ένα συγκεκριμένο σημείο, σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή, η θάλασσα αυτή είναι ρηχη μέχρι τα γόνατα και μπορεί ασφαλώς να την διασχίζεις.
Ο δάσκαλος ζητά περαιτέρω:
- Παιδιά! Λοιπόν, κάποιος, να μας πει τι είναι θαύμα;
Και πάλι αυτό το κορίτσι σηκώνει το χέρι. Ο δάσκαλος δεν έχει πουθενά αλλού να ρωτησει. Πες μας πάλι λοιπον.
- Ήταν ένα θαύμα όταν ολόκληρος ο στρατός του Φαραώ πνίγηκε στη θάλασσα, όπου υπήρχε νερό μέχρι το γόνατο...!
δ.