Ἀπὸ τὴν στιγμὴ ποὺ ἀρχίζει τὸ Τριώδιο, πρέπει νὰ ἀρχίζη κανεὶς νὰ ὁδεύη πρὸς τὸν Γολγοθά.

Και τι είναι η ζωή;Ένας συνεχής αγώνας είναι. Μια προσπάθεια.Μια προσπάθεια να εμπιστευτείς. Να αφεθείς.Μια προσπάθεια, να καταφέρεις να ξεστομίσεις εκείνο το ‘’γενηθήτω το θέλημά σου’’, χωρίς να πεις ‘’αλλά’’, στο τέλος.Χωρίς να Του βάλεις τους δικούς όρους και τις δικές σου προϋποθέσεις. Χωρίς να Του ζητήσεις κάτι άλλο. Χωρίς να δώσεις εξηγήσεις.‘’Εύκολο είναι;’’, θα μου πεις; Όχι.

Δεν είναι εύκολο.Ζηλεύω όμως πολύ αυτούς που από καιρό σε καιρό το κουτσοκαταφέρνουν. Αυτό είναι η ζωή. Μια συνεχής προσπάθεια.Μια προσπάθεια, να καταφέρεις να ξεστομίσεις εκείνο το ‘’γενηθήτω το θέλημά σου’’, χωρίς να πεις ‘’αλλά’’, στο τέλος.

Ελευθεριάδης Γ. Ελευθέριος

Ψυχολόγος M.Sc.