Ο χρόνος της ζωής μας είναι ένα δάνειο που μας χαρίζει ο Θεός. Το δάνειο πρέπει να το επιστρέψουμε σε ένα βιβλιάριο που θα έχει τα έργα μας, καθώς και τα ένσημα που έχουμε κολλήσει σε αυτή την ζωή, για να μας δώσει ο Θεός στη συνέχεια την αιώνια σύνταξη στη Βασιλεία των Ουρανών. Γέροντας Εφραίμ Σκήτης Αγίου Ανδρέα

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Τιμήσαμε την μνήμη του Αγίου Μάρτυρος Ταρσιζίου του Ιερόπαιδος (όπως έχουμε καθιερώσει) την Κυριακή μετά της Παναγίας  21 Αυγούστου 2022 κατά την διάρκεια της Θείας Λειτουργίας με την αρτοκλασία που τελέσθηκε υπέρ υγείας των Ιεροπαίδων του Ναού μας που διακονούν με αγάπη,συνέπεια, αφοσίωση και φόβο Θεού στο Ιερό Βήμα.

Ευχηθήκαμε στα παιδιά υγεία,πρόοδο ,προκοπή και σωστές αποφάσεις στην ζωή τους αλλά και την ελπίδα του να νοιώσουν την κλήση και την κλίση για την Αγία Ιερωσύνη. Μετά την Λατρεία ακολούθησε εόρτιο κέρασμα στο Αρχονταρίκι μας.