Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Το αμάρτημα ενός άλλου αποδυναμώνει το δικό μας. Γι' αυτό μας αρέσει να ακούμε συνεχώς για σκάνδαλα. Ακούγοντας για την διαφθορά των άλλων ξεχνούμε την δική μας.

Ενοχοποιούνται οι άλλοι (οι κακοί, οι ανήθικοι, οι κλέφτες, οι ψεύτες, οι απατεώνες) και δίνουμε αμνηστία στα χάλια μας.Μόνο όταν αναγνωρίσουμε την δίκη μας διαφθορά, τα δικά μας σκάνδαλα, τις δικές μας ντροπές θα έχει κάποιο νόημα μιας συζήτησης για τους άλλους με τους άλλους· αλλιώς κάθε τέτοια προσπάθεια θα μένει σε μία επιδερμική συζήτηση και μία ακοινώνητη επικοινωνία που πάντα θα καταλήγει σε ένα αυτοδικαιωτικό συμπέρασμα.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος