Σήμερα στην εκκλησία απλώθηκε μια μεγάλη μητρική αγκαλιά, πρόθυμη να επουλώσει τις πληγές και να καλύψεις τις ελλείψεις.

Σήμερα στην εκκλησία εκεί στους χαιρετισμούς, φανερώθηκε η τρυφερότητα. Για όλους εκείνους που δεν γνώρισαν Μάνα, για αυτούς που δεν αγκαλιάστηκαν όσο έπρεπε, και ελπίδα δεν θήλασαν από στήθη.Για τους πολλούς που ορφάνεψαν, που δεν σκεπάστηκαν τα βράδια, και στην αρρώστια τους έμειναν μόνοι. Που χέρι δεν ακούμπησε το μέτωπο τον πυρετό για να δροσίσει.

Μα και για κείνους που φοβήθηκαν και κόρφο δεν βρήκαν να κρυφτούν, που ναυάγησαν και δεν είχαν από που να πιαστούν. Σήμερα στην εκκλησία απλώθηκε σαν μητρικό φουστάνι η ευσπλαχνία.

π. Χαράλαμπος Παπαδόπουλος