Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ανέκδοτο παλαιό καί όμως αληθινό, από την στρατιωτική ζωή των Ελ­λήνων στρατιωτών, σ’ ένα απόμα­κρο συνοριακό φυλάκιο, αναφέρεται στά Χριστούγεννα. Τά πολλά χιόνια καί τά πρωτόγονα μέ­σα επικοινωνίας δεν επέτρεψαν στους στρατιώτας του φυλακίου νά προσδιορί­σουν τόν χρόνον τής εορτής τών Χριστου­γέννων, μέ αποτέλεσμα νά περιμένουν Χριστούγεννα, ενώ αυτά είχαν περάσει. Καί ενώ ή Εκκλησία μας ειχε είσέλθει εις την περίοδον του Τριωδίου καί οί χριστιανοί προ­ετοιμάζονταν γιά τόν εορτασμό του Πάσχα, οί ακρίτες τών συνόρων μας γιά πολύ καιρό μιλούσαν γιά τά χαμένα τους Χριστούγεννα.

Γιά τά χαμένα Χριστούγεννα θά μπορούσαμε νά ομιλήσουμε καί ημείς σήμερα γιά πολλούς χριστιανούς, οι οποίοι αποκομμένοι από τό αλη­θινό νόημα τής πίστεως καί απομακρυσμένοι από τήν Εκκλησίαν του Χριστού λησμόνησαν νά εορ­τάσουν τά αληθινά Χριστούγεννα. Καί, δυ­στυχώς, οί χριστιανοί μέ τά χαμένα Χριστούγεν­να δέν είναι ολίγοι. Πρόκειται γιά ολους εκείνους πού λησμόνησαν τό αληθινό νόημα τής εορτής τών Χριστουγέννων καί κάνουν Χριστούγεννα χωρίς τό Χριστό.

Χαμένα Χριστούγεννα γιά τούς χαμένους χρι­στιανούς! Ίσως εδώ προβληθούν κάποιες αντιρ­ρήσεις. ’Ίσως τά γραφόμενα φανούν υπερβολικά. Ίσως κάποιοι παράξενα μάς ερωτήσουν: Καί όλα αυτά πού κάνουμε δέν είναι Χριστούγεννα; Δέν βλέπετε τόσες προετοιμασίες; Τά Σχολεία αργούν. Τά πολυάριθμα καταστήματα ευρίσκο- νται σέ οργασμό. Ή αγορά βογγά από τήν αφθο­νία τών αγαθών. Τό πλήθος τών καταστημάτων κατακλύζεται από ανθρώπους.Όλοι αγοράζουν γιά τά Χριστούγεννα. Οί τσάντες γεμίζουν από ψώνια, τρόφιμα γιά πλούσια τραπέζια. Παιχνί­δια γιά τά παιδιά. Καινούργια ενδύματα καί υπο­δήματα γιά όλους. Σε όλα τά σπίτια οι νοικοκυ­ρές έχουν γενική καθαριότητα, εντυπωσιακό στο­λισμό, χριστουγεννιάτικο δένδρο με τά πολύ­χρωμα λαμπάκια. Καί όλα αυτά δέν σάς λένε τί­ποτα; ’Αλήθεια! τά ξέφρενα γλέντια, τά ξεθωρια­σμένα εστω ρεβεγιόν, τά χριστουγεννιάτικα ταξίδια σέ κάποιες ξένες χώρες, δέν σάς λένε τίπο­τα; Δυστυχώς, τίποτε από όλα αυτά δέν μάς λένε γιά τά Χριστούγεννα. Γιατί όλα αυτά δέν είναι Χριστούγεννα αλλά μάλλον θυμίζουν τήν είδωλολατρική εορτή τών Σατουρναλίων. Αύτά είναι χαμένα Χριστούγεννα γιά κάποιους καυμένους χριστιανούς, πού κάποτε βαπτίσθηκαν, κάποτε παντρεύθηκαν καί τώρα περιμένουν τό τέλος τής ζωής των γιά νά τούς πάνε γιά τρίτη φορά στόν ί.ερό ναό καί νά μάς θυμίσουν τότε πώς είναι χρι­στιανοί.

Τά αληθινά Χριστούγεννα αρχίζουν, όπως όλοι οί χριστιανοί γνωρίζουμε με τήν νηστεία. Καί αύτή αρχίζει από την 15ην Νοεμβρίου καί τερματίζεται τήν 25ην Δεκεμβρίου. Ή νηστεία προετοιμάζει τό χριστιανό πνευματικά, τόν οδη γεί σέ μία αυτοσυγκέντρωσι καί περισυλλογή, σέ μία ανάτασι πνευματική καί του παρέχει τήν δυ­νατότητα νά κυρίαρχη τών ατάκτων επιθυμιων καί νά κυβερνά τά ατίθασα πάθη.Ένα άλλο βα σικό γνώρισμα του χριστιανού πού τον αξιώνει νά εορτάζη αληθινά Χριστούγεννα είναι ή μετάνοια καί ή εξομολόγησις. Ή μετάνοια καί ή προσέλευσις εις τό Μυστήριον τής ιεράς εξομολογήσεως ανοίγει τό δρόμο πού όδηγεί εις τό Σπήλαιον τής Βηθλεέμ όπου ό Χριστός γεννάται. Καί όπως είναι φυσικόν, ό δρόμος πού οδηγεί στά αληθινά Χριστούγεννα, περνά από τό Μυστήριον τής Θεί­ας Ευχαριστίας μέ τό οποίον ό χριστιανός μεταλαμβάνοντας τών Αχράντων Μυστηρίων, του Σώματος καί του Αίματος του Χριστου, υποδέ­χεται στη φάτνη τής καρδιάς του τό θείον Βρέφος τής Βηθλεέμ. Χωρίς Χριστό στήν καρδιά όλα τά άλλα συνθέτουν τήν εικόνα τής χαμένης λυτρω­τικής εορτής τών Χριστουγέννων.

Χριστούγεννα, αδελφέ μου, σημαίνουν ό Χρι­στός θρονιασμένος καί στή δική μας καρδιά. Χρι­στούγεννα σημαίνουν ό Χριστός στή σκέψι μας, ό Χριστός στή γλώσσα μας, ό Χριστός στή ζωή μας. Ό Χριστός φίλος, οδηγός, κυβερνήτης, βα­σιλιάς, λυτρωτής καί σωτήρας τής ψυχής μας. Αυτά είναι τά αληθινά καί ευλογημένα Χριστού­γεννα.Όλα τά άλλα είναι χαμένα. Ναί, χαμένα!

''Αγία Λυδία''