Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Κυριακή της Ορθοδοξίας 5 Μαρτίου 2023 εορτάσαμε τον θρίαμβο της Πίστεως μας επί των αιρέσεων και της κακοδοξιας , και την αναστήλωση των Αγίων και Σεπτων Εικόνων με την Πανηγυρική Θεία Λειτουργία όπου μετελαβαν των Αχράντων Μυστηρίων πάρα πολλοί πιστοί οι οποίοι κρατούσαν καθ' όλη την διάρκεια της λατρείας τις Ι.Εικόνες που είχαν φέρει απο τα σπίτια τους και την γύρω από τον Ναό μας λιτάνευση του Τιμίου Σταυρού,του Αγίου Ευαγγελίου,των ιερών Εικόνων και των ιερών Λειψάνων τα οποία λιτάνευσαν Ενορίτες μας και ιδιαιτέρως του Οσιομάρτυρος Νικολάου μας.

Αναπεμφθηκαν οι προβλεπόμενες δεήσεις στις τέσσερις πλευρές του Ναού,και αναγνώσθηκε το Συνοδικό της Ζ' Οικουμενικής Συνόδου.Δεν παραλείψαμε να μνημονευσουμε  και τους αιφνιδίως και μαρτυρικώς κοιμηθέντας κατά το σιδηροδρομικό δυστύχημα αλλά και τους πενθούντες αδελφούς μας! Η Κυριακή αυτή ήταν μια έκρηξη χαράς μέσα στην δυσάρεστη επικαιρότητα που βιώνουμε!!