Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Μέ ποιό ὄνομα ἱερό καί ἅγιο νά ὀνομάσουμε τόν Χρυσόστομο καί νά μήν ἁρμόζει σέ αὐτόν; Νά τόν ὀνομάσουμε ἄγγελο; Καί τοῦ πρέπει, διότι αὐτός ἔζησε στά ἀλήθεια μιά ζωή ἰσάγγελη, μέ ἀγρυπνίες, προσευχές καί ἀσκήσεις ὑπερφυσικές. Πρό τοῦ θανάτου του τρεῖς ὁλόκληρους μῆνες δέν ἔφαγε ὁλότελα ἀνθρώπινο φαγητό, ὡς ἄσαρκος καί ἄυλος μέχρις ὅτου ἐτελεύτησε.Νά τόν ὀνομάσουμε Ἀπόστολο; Καί μάλιστα, διότι αὐτός μέ τήν πάγχρυση διδασκαλία του σαγήνευσε πολλά ἔθνη καί τά ἔφερε στήν πίστη τοῦ Χριστοῦ. Γι” αὐτό καί οἱ θεῖοι Ἀπόστολοι φάνηκαν ὀφθαλμοφανῶς σέ αὐτόν, ὡς ἰσαπόστολο, τόσες καί τόσες φορές, ὁ Πέτρος καί Ἰωάννης δύο φορές, ὁ Παῦλος στήν Κωνσταντινούπολη, ὅταν τοῦ μιλοῦσε μυστικά στά αὐτιά, ἐρμηνεύοντας τίς ἐπιστολές του, καί ὅταν αἰσθητά τόν φίλησε, εὐχαριστῶντας αὐτόν, ἀφοῦ τά ἑρμήνευσε.

Νά τόν ὀνομάσουμε Προφήτη; Ναί, καί αὐτό τό ὄνομα τό ἀπέκτησε διά τῶν ἔργων. Προφήτευσε στόν ἅγιο Ἐπιφάνιο πώς δέν θέλει φθάσει νά πάει στόν θρόνο του.

Νά τόν ὀνομάσουμε μάρτυρα; Ναί καί τοῦ ἁρμόζει, ἐπειδή ἐκτός ἀπό τίς ἀσθένειες τῆς ὑδρωπικίας, τῶν πυρετῶν καί τῆς παντοτινῆς στομαχαλγίας, πού ἔπασχε ὁ Τρισμακάριστος, ἔλαβε καί πολλά βάσανα καί μαρτύρια στίς ἐξορίες του. Γι’ αὐτό καί στόν καιρό τοῦ θανάτου του, ἦλθαν οἱ ἅγιοι μάρτυρες Βασιλίσκος ὁ ἱερομάρτυρας καί Λουκιανός καί τόν προσκάλεσαν, γιά νά ἔρθει στά οὐράνια νά συγκατοικεῖ μέ αὐτούς ὡς συναθλητής.

Νά τόν ὀνομάσουμε Ἱεράρχη καί διδάσκαλο τῆς Ἐκκλησίας; Ναί, βεβαιότατα! Ἀναγνῶστε τή φοβερή ὀπτασία πού εἶδε ὁ ἐπίσκοπος τῆς Ἀραβισσοῦ Ἀδελφειός: Αὐτός ἔχοντας πολλή ἀγάπη νά μάθει γιά τόν ἅγιο Χρυσόστομο ποιά δόξα ἀξιώθηκε νά λάβει ἀπό τόν Θεό στούς οὐρανούς, καί παρακαλῶντας συχνά γι” αὐτό τόν Κύριο ἦλθε σέ ἔκσταση καί εἶδε ἕνα ὡραιότατο ἄνδρα πού τοῦ ἔδειξε σέ τόπο λαμπρό ὅλους τους πατέρες καί διδασκάλους· ἀλλά δέν εἶδε ἀνάμεσά τους τόν Ἰωάννη! Καί λυπήθηκε κατάκαρδα. Τότε ἄκουσε φωνή ἀγγέλου πού τοῦ εἶπε: « Ἰωάννην τόν τῆς μετανοίας λέγεις; Ἄνθρωπος, πού εἶναι μέ σῶμα, ἐκεῖνον νά δεῖ δέν μπορεῖ! διότι παρίσταται ἐκεῖ, ὅπου ὁ θρόνος ὁ Δεσποτικός». Τήν ἴδια ὀπτασία εἶδε καί ὁ ἅγιος Μάρκος ὁ ἀσκητής.

Νά τόν ὀνομάσουμε ρήτορα καί ἐξηγητή τῶν Θείων Γραφῶν; Ὁ ρήτορας Λιβάνιος μπροστά στόν Ἰουλιανό τόν παραβάτη, καίτοι ἐχθρός τῆς πίστεως, κήρυξε ὅτι ὁ Ἰωάννης ὑπερβαίνει στή ρητορική καί τή σοφία καί τόν Δημοσθένη, καί τόν Πλάτωνα. Στήν ἐξήγηση πάλι τῶν Γραφῶν ὁ ἅγιος Πρόκλος ὁ Πατριάρχης, ἔλεγε: «Ἔτσι εἶμαι ἐγώ πρός τόν μακάριο Ἰωάννη, ὅπως ἀκριβῶς πηγή πρός θάλασσα καί ρυάκι πρός ποταμό». Σέ ἕνα μόνο καιρό, πού γινόταν λιτανεία στήν Κων/πολη, ἐκ τοῦ προχείρου ἔκαμε 18 λόγους στό δρόμο τό πάγχρυσο ἐκεῖνο στόμα! Τόση εὐκολία εἶχε στό νά ὁμιλεῖ.

Νά ὀνομάσουμε τόν Χρυσόστομο φίλο γνήσιο τῆς Θεοτόκου; Ναί, καί αὐτό τό ἀξιώθηκε! Εὑρισκόμενος ὁ Ἅγιος γιά τήν ἀσθένειά του ἔξω ἀπό τήν Κων/λη, ἐκεῖ πού προσευχόταν κατά τό μεσονύκτιο, εἶδε ξύπνιος τήν Κυρία Θεοτόκο, ἡ ὁποία ἦλθε πρός αὐτόν μέ ἄπειρο φῶς καί ἔχοντας τριγύρω της πλῆθος ἀπό ἄνδρες καί γυναῖκες τοῦ εἶπε αὐτά μέ φωνή χαριέστατη: «Ἰωάννη, τοῦ ἐμοῦ θεράπων Υἱοῦ καί Θεοῦ, καλά ἀγωνίστηκες τόν ἀγῶνα τῆς ἀσκήσεως, καλά ἐποίμανας τό λογικόν ποίμνιον, ἀλλά ἀνδρίζου ἀκόμη καί κραταιοῦ. Διότι ἰδού καί μαρτυρικός σέ ἀναμένει δρόμος καί ἀθλητικό σέ περιμένει στάδιο διά ποικίλων πόνων καί πειρασμῶν, γιά νά καταστεῖ φανερή ἡ δοκιμασία σου καί στή γῆ καί τόν οὐρανό…. Ἄς ἀγαλλιασθεῖ λοιπόν καί ἄς χαρεῖ τό πνεῦμα σου, διότι σέ ἔχει ἀποταμιευθεῖ καί χαρά στούς οὐρανούς, ἀνάλογα μέ τίς θλίψεις σου».

Τί ἄλλο θέλετε νά ὀνομάσουμε τόν Χρυσόστομο; Θαυματουργό; Ναί διότι τόσο πλούσια τοῦ ἐδόθη τό χάρισμα τῶν θαυμάτων, ὥστε ὅλοι τόν ἐπονόμαζαν «Ἰωάννην τόν θαυματουργόν».

Νά τόν ὀνομάσουμε ἐλεήμονα; Καί βέβαια, γιά τήν ὑπερβολική του εὐσπλαχνία πρός τούς πτωχούς τόν ὀνόμαζαν ὅλοι «Ἰωάννης ὅ της ἐλεημοσύνης». Νά τόν ὀνομάσουμε κήρυκα τῆς μετανοίας; Καί ποιός μπορεῖ νά τό ἀρνηθεῖ! Τέτοια δύναμη εἶχε ὁ λόγος του στό νά τραβά τούς ἁμαρτωλούς σέ μετάνοια, ὥστε ἔφθανε μόνο νά ἀκούσει κάποιος τή διδαχή του γιά νά μετανοήσει καί να ἀλλάξει ζωή!…. Δίκαια, λοιπόν, ἀπό ὅλους ὀνομαζόταν «Ἰωάννης ὅ της μετανοίας»….Ἐξέπνευσε σε ἡλικία περίπου πενήντα ἐτῶν στά παγωμένα μάρμαρα μιᾶς ἐκκλησίας στά Κόμανα τοῦ Πόντου λέγοντας: «Δόξα τῷ Θεῶ πάντων ἕνεκεν!».

Ἅγιε Ἰωάννη Χρυσόστομε πρόσδεξαι, σέ παρακαλοῦμε, τό παρόν εὐτελές ἐγκώμιο. Καί εἰς μέν τήν παροῦσα ζωή φύλαξέ μας ἀπό κάθε βλάβη τῶν ὁρατῶν καί ἀοράτων ἐχθρῶν, εἰς δέ τή μέλλουσα, ἀξίωσέ μας τῆς οὐρανίου βασιλείας διά τῶν πρεσβειῶν σου, μέ τήν Χάριν τοῦ Κυρίου ἡμῶν Ἰησοῦ Χριστοῦ, εἰς τόν Ὁποῖον ὑπάρχει ἡ δόξα καί τό κράτος σύν τῷ Πατρί καί τῷ Ἁγίω Πνεύματι εἰς τούς αἰῶνας. Ἀμήν.