Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ό Άρχαγγελικός Ύμνος, ό Άγγελικός Χαιρετισμός στήν Άγία Τριάδα. Τόν έπινίκιον ύμνον άδοντα, βοώντα, κεκραγότα καί λέγοντα:"Άγιος, Άγιος, Άγιος Κύριος Σαβαώθ πλήρης ό ούρανός καί ή γή τής δόξης Σου.Ώσαννά έν τοίς ύψίστοις.Εύλογημένος ό έρχόμενος έν όνόματι Κυρίου.Ώσαννά ό έν τοίς ύψίστοις."

Άκριβώς,έκείνη τή λειτουργική στιγμή στό μέσο τής Θείας Λειτουργίας άναφωνώντας καί ψάλλοντας κάνουμε καρδιακώς έμείς οί ίερείς τήν τελετουργική κίνηση κρατώντας τόν άστερίσκο, πάνω άπό τόν άμνό τού Χριστού, κτυπούμε σταυροειδώς τό ίερό δισκάριο ένώνοντας τίς φωνές μας, όλοι οί πιστοί άνθρωποι κληρικοί καί λαϊκοί στό έπίγειο θυσιαστήριο στή γή καί οί άγγελοι μέ τά τάγματα στό άχειροποίητο θυσιαστήριο στόν ούρανό.
Σύμπασα ή δημιουργία.
Ό όρατός καί άόρατος κόσμος.
Μιά ούράνια άρμονία.
Τά έννέα άγγελικά τάγματα πού έορτάζουμε τήν Σύναξή Τους.
Οί παμμέγιστοι Ταξιάρχες Μιχαήλ ό προστάτης τού Όρθοδόξου έλληνικού έθνους, ό Γαβριήλ, ό Ραφαήλ καί ό Ούριήλ.
Ή πρώτη τάξη:
τά έξαπτέρυγα Σεραφείμ, τά πολυόμματα Χερουβείμ,
οί άγιότατοι Θρόνοι.
Ή δεύτερη τάξη:
οί Κυριότητες, οί Δυνάμεις,
οί Έξουσίες.
Ή τρίτη τάξη:
οί Άρχές, οί Άρχάγγελοι καί
οί Άγγελοι.
Λειτουργικά πνεύματα πού στέλνονται άπό τό Θεό νά διακονήσουν τούς άνθρώπους γιά τήν σωτηρία μας νά προστατεύουν καί νά σκεπάζουν ύπό τήν κραταιά Σκέπη τών άΰλων πτερύγων Τους άπό ένα άκρο ώς τό άλλο τής πατρίδος μας, όπου ύπάρχει άπανταχού Έλλάδα καί Όρθοδοξία.
Άγαπητοί Όρθοδόξοι Συνέλληνες νά μάς διαφυλάττουν όλους μας.
Χρονιά καλά, πολλά καί εύλογημένα στίς έορτάζουσες καί στούς έορτάζοντες.
Εύχεσθε.
Ίερομόναχος Άθανάσιος Φουρκής.