Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Λίγες ώρες μας μένουν από την επίσημη διακήρυξη, ακόμα μία φορά, της Αναστάσεως του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού.Ήδη κατήλθε στον Άδη, σκίστηκε το καταπέτασμα του ναού –το πελώριο βήλο στον ναό της Ιερουσαλήμ, έγινε σεισμός, ξύπνησαν πολλοί απ’ αιώνος θανέντες και τους είδαν πολλοί.Ο Εκατόνταρχος μετανόησε, ο εκ δεξιών ληστής εισήλθε πρώτος στον Παράδεισο.

Ήδη το Άγιο Φως ξεπήδησε και πάλι από τον Πανάγιο Τάφο του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού. «Χριστέ, το φως το αληθινόν» λέμε κάθε Πρώτη Ώρα κάθε μέρα.Και πιο πριν λέμε «Δόξα Σοί, τω δείξαντι το φως». Εσύ μας έδειξες το φως και σε δοξάζουμε. Φως και άλλο Φως και περίσσεια φωτός.Έκπαγλος ωραιότητος ο Νυμφίος της Εκκλησίας και των καρδιών μας, ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός.

Η Εκκλησία, η μία και μοναδική Εκκλησία, είναι το σώμα του Χριστού, και γεννάει το Φως.Ολόκληρη την Σαρακοστή λέγαμε Φως Χριστού Φαίνει Πάσι. Το φως του Χριστού όλους τους Φωτίζει.Στο σκοτάδι γεννιέται το Φως. Νύχτα γεννιέται ο Χριστός. Σκοτείνιασε ο ήλιος όταν κατέβηκε στο σκότος του Άδη και τα έκανε όλα φως.Και στις καρδίες των αγαπώντων εισέρχεται, όπως και όταν θέλει, και τις γεμίζει φως.

Δεν ζη η καρδιά δίχως φως. Και όλο το φως εκπηγάζει από τον Σταυρό του Χριστού.«Όταν υψωθώ, πάντας ελκύσω προς εμαυτόν». Έλξη προς τον Σατυρό, έλξη προς τον σατυρωμένο Χριστό. Και πλημμύρα Φωτός και ο Χριστός στις καρδιές των αγαπώντων αυτόν.Και χαρά και ειρήνη. Η μοναδική προίκα μας. Η προίκα της Εκκλησίας γιά κάθε νεόφυτο.

Η προίκα του Χριστού σε κάθε τέκνο φωτόμορφο της αγίας κολυμβήθρας. Σε κάθε μέλος του σώματος του Χριστού.Σε κάθε βαπτισμένο

Αρχιμ. Πορφυρίου, Ηγουμένου Ι.Μ. Τιμ. Προδρόμου Βέροιας . Romfea.gr.