Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ο Ιησούς Χριστός ως τέλειος Θεός και τέλειος άνθρωπος προσφέροντας το σώμα του στη σταυρική θυσία και με την τριήμερη ανάσταση Του χάρισε σε όλους μας τη δυνατότητα της αιώνιας ζωής.

Έπαψε ο θάνατος να είναι κυρίαρχος και το τέλος της ζωής των ανθρώπων.
Με τη δυνατότητα της μετανοίας δηλαδή της απόφασης για υπακοή στο θείο θέλημα και της ύψιστης ευλογιάς της κοινωνίας του Σώματος και  Αίματος του Χριστού στη Θεία Ευχαριστία ο άνθρωπος λύεται από τις συνέπειες της αμαρτίας, συγχωρείται με τον Θεό και τους ανθρώπους καί έτσι αγιαζεται η ζωή του.
Αγιασμός είναι η απόφαση μας να ζητούμε κοινωνία με τον Θεό. Αγιασμός είναι τα σημεία της Βασιλείας των Ουρανών που επιτελούν οι Άγιοι του Θεού με τη θεραπεία των ασθενειών και τη θαυμαστή επέμβαση τους σε κάθε δύσκολη περίσταση.Αγιασμός είναι η ολοκληρωτική παράδοση στο θείο θέλημα, στην προσευχή και τη λατρεία του Θεού ζώντας τη θεία παρουσία συνεχώς.
Σ αυτή την πνευματική κατάσταση δεν έχει καμία εξουσία η αμαρτία και ο θάνατος.Μυσταγωγουμενοι στο μυστήριο της Βασιλείας των Ουρανών εν Χριστώ Ιησού δεχόμαστε όλες τις ευεργεσίες των θαυμάτων του Θεού ως σημεία αιώνιας ζωής όπως ακριβώς τα επιτελούν στη ζωή μας οι Άγιοι.Ας προστρέξουμε στις πρεσβείες των Αγίων, ας προσκυνήσουμε τις ιερές εικόνες και τα αγια Λείψανα τους, για να ζήσουμε το θαύμα.

Δημήτριος Τζαφέρης Θεολόγος
Λαμπαδάριος Ιερού μας Ναού