Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Στην Καινή Διαθήκη αξίζει να μνημονευθεί η Επιστολή του Αγίου Ιακώβου του Αδελφοθέου , διότι η διδασκαλία του αποτελεί πρακτικό οδηγό για την εφαρμογή της χριστιανικής πίστης στην καθημερινή ζωή του χριστιανού.Με απλό και κατανοητό τρόπο διδάσκει πως ο χριστιανός τόσο λατρευτικά όσο και βιωματικά στη ζωή του μπορεί να αντιμετωπίσει κάθε είδους δοκιμασία με θεμέλιο την πίστη στον Ιησού Χριστό.Τονίζει πως αληθινή θρησκεία είναι η επίσκεψη σε ορφανά, χήρες και η έμπρακτη βοήθεια και στήριξη σε οποιαδήποτε έχει ανάγκη διακρίνοντας ταυτόχρονα όσους φλυαρούν άσκοπα και χάνουν τον χρόνο τους με τις επιθυμίες της καρδιάς που τρέφουν κάθε λογής αμαρτία.

Η υπομονή σε κάθε είδους δοκιμασία με επιμονή στο θέλημα του Θεού έμπρακτα, χωρίς υποκρισία, εγωισμό και έριδα αποτελεί έκφραση της αληθινής θρησκείας που πρέπει να συνοδεύεται με έργα αγάπης και φιλανθρωπίας χωρίς καμία διάκριση προς όλους.Επίσης στην Επιστολή του μας παραδίνεται το Ιερό Μυστήριο του Ευχελαίου για τις σωματικές ασθένειες.Η προσευχή της Εκκλησίας όταν γίνεται με πίστη από τα μέλη της κάνει φανερή στη ζωή μας τη θεία παρουσία ακόμα και με ιαματικό σημείο προς δόξα Θεού.Αξίζει η ανάγνωση της λέξη προς λέξη.Λέγεται πολλές φορές πως με τη σιωπή θα ακούσουμε τη φωνή του Θεού μέσα μας.
Αυτή όμως η φωνή δεν είναι ένα υπερφυσικό, μαγικό η ψυχολογικό φαινόμενο αλλά καρπός και δωρεά του Θεού Πατρός διά του Ιησού Χριστού εν Αγίω Πνεύματι.
Είναι η αναζήτηση της ησυχίας που συναντάμε τόσο την ώρα της προσευχής, της λατρείας, όσο και όταν εφαρμόζουμε στη ζωή μας την αγάπη με πράξεις στον συνάνθρωπο μας. Αυτό συμβαίνει όταν αφήνουμε όλους τους θορύβους του κόσμου όχι επειδή είναι απαραίτητα κάτι κακό αλλά διότι από πρώτο χτυποκάρδι μας στην αυγή της ημέρας ζούμε ελεύθερα και αβίαστα την παρουσία του Θεού.Αυτή που είναι πανταχού παρούσα στον Ιερό Ναό, στα σπίτια μας, στα μάτια των αδερφών μας, σ' όλη τη γη, στον ουρανό μέχρι και το πιο πιο τελευταίο σύνορο του διαστήματος και πέρα από αυτό. Όλα είναι δώρα Θεού, είναι η ζωή μας.
Δημήτριος Τζαφέρης Θεολόγος
Λαμπαδάριος Ιερού μας Ναού