Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Άγαπητοί μου άδελφοί καί χριστιανοί.Αύτή ή Ίερά Πρόθεση πού βλέπετε είναι ή Προσκομιδή τών τιμίων δώρων,ό άκρογωνιαίος λίθος τής προετοιμασίας γιά τήν θεία λατρεία,γιά τήν άναίμακτο Θεία Λειτουργία.Ότι τό σπουδαίο, γιά τό άληθινό όρθόδοξο λειτουργό τής Άγιωτάτης Έκκλησίας μας,δηλαδή ή μνημόνευση όνομάτων ύπέρ ύγείας τών ζώντων & ύπέρ άναπαύσεως τών κεκοιμημένων,τά ψυχία στό ίερό δισκάριο κάτω άπό τόν άμνό δεξιά καί άριστερά άπ'αύτόν πού λιτανεύονται στήν Μεγάλη Είσοδο,άπό τήν Ί.Πρόθεση έναποτίθονται στήν Άγία Τράπεζα καί μετά τήν μετουσίωση τών Τιμίων Δώρων,όταν κατέρχεται τό Άγιο Πνεύμα άοράτως ή όρατώς μεταβάλλει τόν άμνό ,τόν τετραγωνισμένο άρτο μέ τήν σφραγίδα Ίησούς Χριστός νικά (όρίζεται τό τετράγωνο άπό άρχαίους μας προγόνους μαθηματικούς καί φιλοσόφους ώς τό τέλειο,δηλαδή ό Χριστός μας τέλειος Θεός καί τέλειος Άνθρωπος)δηλαδή τό ψωμί σέ Άγιο Σώμα Χριστού καί τό κόκκινο νάμα δηλαδή τό κρασί μαζί μέ τό ύδωρ δηλαδή τό νερό σέ Άγιο Αίμα Χριστού γιά νά ένωθούν στή συνέχεια καί τά δύο στό Άγιο Ποτήριο,τότε έμβαπτίζονται καί τά ψυχία αύτά,λέγοντας,έμείς οί ίερείς:Άπόπλυνον,Κύριε,τά άμαρτήματα τών ένθάδε μνημονευθέντων δούλων σου τώ αίματι σου τώ άγίω πρεσβείαις τής παναρχάντου σου μητρός Θεοτόκου καί πάντων σου τών Άγίων.Άμήν.Άκροτελεύτιο τής άγάπης τού Χριστού μάς δέχεται όλους μαζί του δέν μάς άπορρίπτει καί γινόμαστε όλοι ένα,άρκεί νά έχουμε όρθόδοξο φρόνημα καί βίωμα.Όταν ήμουν δεκαεπτά έτών καί είχε κοιμηθεί ό παππούς μου Γεώργιος, πνευματικός φίλος τού όσίου γέροντος Ίακώβου τού Ήγουμένου καί πνευματικού μου πατρός έπί έπτά χρόνια, τού πήγα τά σχετικά γιά τό Σαρανταλείτουργο.Μού είπε χαρακτηριστικά ό όσιος πατέρας,ότι: Άθανάσιε,παιδί μου,όταν μνημονεύω τά όνόματα τών πιστών βλέπω έν Άγίω Πνεύματι τά πρόσωπα τους,τήν πνευματική κατάσταση τών ψυχών τους καί μού τόνισε μήν άνησυχείς ό μπάρμπα Γιώργος είναι λουσμένος μέσα στό άναστάσιμο φώς τού Χριστού μας,άνθρωπος τού Θεού,μέ τό προσφοράκι πού ζύμωνε έρχόταν πολλές φορές στό μοναστήρι νά λειτουργηθεί. Δέν έχει άνάγκη,άλλά έγώ μέ πολλή άγάπη θά τόν μνημονεύω συνέχεια.Ένα μικρό πνευματικό άντίδωρο πρός έσάς,όλους τούς καλοπροαίρετους,μέ άποπνεύοντα άρωμα όρθοδοξίας καί κυρίως όρθοπραξίας.

Σύμφωνα μέ τό άποστολικό Παύλειο λόγο:Τή σπουδή μή όκνηροί,τώ πνεύματι ζέοντες,τώ Κυρίω δουλεύοντες(Ρωμ.12.11)Μή είστε όκνηροί δηλαδή τεμπέληδες σ'ότι πρέπει νά δείχνετε ζήλο γιά κάθε θεάρεστο έργο,νά έχετε θερμό πνευματικό ζεστό ένθουσιασμό,νά ύπηρετείτε μέ άφοσίωση τόν Κύριο,φυσικά,λειτουργικά καί ποιμαντικά κατά τής μεταπατερικής θεολογίας.Μέ άνιοδιοτελή άγάπη Χριστού,ό έλάχιστος ίερομόναχος Άθανάσιος Φουρκής.Άγαπητοί μου άδελφοί καί χριστιανοί.Αύτή ή Ίερά Πρόθεση πού βλέπετε είναι ή Προσκομιδή τών τιμίων δώρων,ό άκρογωνιαίος λίθος τής προετοιμασίας γιά τήν θεία λατρεία,γιά τήν άναίμακτο Θεία Λειτουργία.Ότι τό σπουδαίο, γιά τό άληθινό όρθόδοξο λειτουργό τής Άγιωτάτης Έκκλησίας μας,δηλαδή ή μνημόνευση όνομάτων ύπέρ ύγείας τών ζώντων & ύπέρ άναπαύσεως τών κεκοιμημένων,τά ψυχία στό ίερό δισκάριο κάτω άπό τόν άμνό δεξιά καί άριστερά άπ'αύτόν πού λιτανεύονται στήν Μεγάλη Είσοδο,άπό τήν Ί.Πρόθεση έναποτίθονται στήν Άγία Τράπεζα καί μετά τήν μετουσίωση τών Τιμίων Δώρων,όταν κατέρχεται τό Άγιο Πνεύμα άοράτως ή όρατώς μεταβάλλει τόν άμνό ,τόν τετραγωνισμένο άρτο μέ τήν σφραγίδα Ίησούς Χριστός νικά (όρίζεται τό τετράγωνο άπό άρχαίους μας προγόνους μαθηματικούς καί φιλοσόφους ώς τό τέλειο,δηλαδή ό Χριστός μας τέλειος Θεός καί τέλειος Άνθρωπος)δηλαδή τό ψωμί σέ Άγιο Σώμα Χριστού καί τό κόκκινο νάμα δηλαδή τό κρασί μαζί μέ τό ύδωρ δηλαδή τό νερό σέ Άγιο Αίμα Χριστού γιά νά ένωθούν στή συνέχεια καί τά δύο στό Άγιο Ποτήριο,τότε έμβαπτίζονται καί τά ψυχία αύτά,λέγοντας,έμείς οί ίερείς:Άπόπλυνον,Κύριε,τά άμαρτήματα τών ένθάδε μνημονευθέντων δούλων σου τώ αίματι σου τώ άγίω πρεσβείαις τής παναρχάντου σου μητρός Θεοτόκου καί πάντων σου τών Άγίων.Άμήν.Άκροτελεύτιο τής άγάπης τού Χριστού μάς δέχεται όλους μαζί του δέν μάς άπορρίπτει καί γινόμαστε όλοι ένα,άρκεί νά έχουμε όρθόδοξο φρόνημα καί βίωμα.Όταν ήμουν δεκαεπτά έτών καί είχε κοιμηθεί ό παππούς μου Γεώργιος, πνευματικός φίλος τού όσίου γέροντος Ίακώβου τού Ήγουμένου καί πνευματικού μου πατρός έπί έπτά χρόνια, τού πήγα τά σχετικά γιά τό Σαρανταλείτουργο.

Μού είπε χαρακτηριστικά ό όσιος πατέρας,ότι: Άθανάσιε,παιδί μου,όταν μνημονεύω τά όνόματα τών πιστών βλέπω έν Άγίω Πνεύματι τά πρόσωπα τους,τήν πνευματική κατάσταση τών ψυχών τους καί μού τόνισε μήν άνησυχείς ό μπάρμπα Γιώργος είναι λουσμένος μέσα στό άναστάσιμο φώς τού Χριστού μας,άνθρωπος τού Θεού,μέ τό προσφοράκι πού ζύμωνε έρχόταν πολλές φορές στό μοναστήρι νά λειτουργηθεί. Δέν έχει άνάγκη,άλλά έγώ μέ πολλή άγάπη θά τόν μνημονεύω συνέχεια.Ένα μικρό πνευματικό άντίδωρο πρός έσάς,όλους τούς καλοπροαίρετους,μέ άποπνεύοντα άρωμα όρθοδοξίας καί κυρίως όρθοπραξίας.Σύμφωνα μέ τό άποστολικό Παύλειο λόγο:Τή σπουδή μή όκνηροί,τώ πνεύματι ζέοντες,τώ Κυρίω δουλεύοντες(Ρωμ.12.11)Μή είστε όκνηροί δηλαδή τεμπέληδες σ'ότι πρέπει νά δείχνετε ζήλο γιά κάθε θεάρεστο έργο,νά έχετε θερμό πνευματικό ζεστό ένθουσιασμό,νά ύπηρετείτε μέ άφοσίωση τόν Κύριο,φυσικά,λειτουργικά καί ποιμαντικά κατά τής μεταπατερικής θεολογίας.

Μέ άνιοδιοτελή άγάπη Χριστού,

ό έλάχιστος ίερομόναχος Άθανάσιος Φουρκής.