Μὲ τὸ τραγούδι καὶ τὸ γέλιο, μὲ τὴν λαχτάρα τῆς ψυχῆς καὶ μὲ τὸ θάρρος ποὺ μᾶς δίνει ἡ δύναμη τῆς προσευχῆς παίρνουμε δρόμο καὶ κινᾶμε κι’ ὅλο τραβᾶμε μπρὸς γοργοὶ καὶ τ’ ἅγιο μήνυμα σκορπᾶμε τοῦ λυτρωμοῦ σ’ ὅλη τὴν γῆ (Ι.Βερίτης).

Κυριακή του Μεγάλου Δείπνου, όπως διαβάζουμε και στην ομώνυμη παραβολή του Ευαγγελίου. Είναι το μόνο Δείπνο που ο Προσφέρων και ο Προσφερόμενος είναι ίδιος. Ο Ιησούς Χριστός. Γι' αυτό το λόγο και το δείπνο αυτό ονομάζεται Μεγάλο. Κάθε Κυριακή καλούμαστε να συμμετάσχουμε στην Θεία Κοινωνία.Η Θεία Κοινωνία είναι το Δείπνο. Αλλα ποιό είναι το Σώμα και το Αίμα που μας προσφέρεται;

Αυτό που γεννήθηκε στην Βηθλεέμ.

Αυτό που βαπτίστηκε στον Ιορδάνη.

Αυτό που ανέβηκε στο Σταυρό.

Αυτό που ετάφη.

Αυτό που αναστήθηκε.

Αυτό που ανελήφθη στον Ουρανό.

Αυτό που τώρα βρίσκεται στα δεξιά του Θεού.Μεγάλη η τιμή μας κάθε Κυριακή να είμαστε οι καλεσμένοι σ' αυτό  το Δείπνο. Μεγαλύτερη όμως η ευθύνη μας να συμμετέχουμε  μετά "φόβου, πίστεως και αγάπης."

π.Σπ.Ρ.