Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

O Πρωτόκλητος Μαθητής όταν τον συνάντησε  ο Κύριος, είχε την συναίσθηση του ποιος είναι αυτός που έχει απέναντί του, ποίος τον προσκάλεσε και γιατί, για ποίον θυσιάσθηκε και τι σήμαινε αυτό για την δική του πορεία.

Εμείς έχουμε συναίσθηση; Μάλλον όχι.

Που είναι η συναίσθηση όταν μπαίνουμε στον Ναό και συνομιλούμε ακόμα και κατά την ανάγνωση του Ευαγγελίου και κατά την τέλεση  της Θείας Λειτουργίας.

Που είναι η συναίσθηση όταν μας ευλογεί ο Ιερέας και εμείς καθόμαστε η περιφερόμαστε μέσα στον Ναό.

Που είναι η συναίσθηση όταν κτυπά το κινητό μας  και τρέχουμε να απαντήσουμε αδιαφορώντας για την ταραχή που προξενούμε στον Ιερό Χώρο και στους λοιπούς εκκλησιαζομένους.

Ας ευχηθούμε στον Απόστολο Ανδρέα να μας προσφέρει λίγη από την δική του συναίσθηση για να χαιρόμαστε  και να απολαμβάνουμε όσα η Χάρις του Θεού έχει να μας προσφέρει.