Αρχική » Μητροπολίτης » Εγκύκλιοι-Μηνύματα

ΠΠρρόόςς
ττοούύςς ΜΜααθθηηττέέςς κκααίί ττίίςς ΜΜααθθήήττρριιεεςς
ττῶῶνν ΣΣχχοολλεείίωωνν ττῶῶνν ΜΜηηττρροοπποολλιιττιικκῶῶνν ΠΠεερριιφφεερρεειιῶῶνν
ΘΘηηββῶῶνν,, ΛΛεεββααδδεείίααςς κκααίί ΑΑὐὐλλίίδδοοςς
ἈἈγγααππηημμέένναα μμοουυ ππααιιδδιιάά,,
Μέ τή χάρη τοῦ Τριαδικοῦ Θεοῦ ξεκινάει μία νέα σχολική χρονιά, ἕνας καινούριος ἀγώνας γιά τήν κατάκτηση τῆς γνώσης καί τῆς πνευματικῆς σας καλλιέργειας πού ἔχει ὡς στόχο τήν διαμόρφωση τῆς προσωπικότητάς σας.
Τό σχολεῖο εἶναι ἕνα πνευματικό ἐργαστήρι πού ἐλευθερώνει τόν ἄνθρωπο ἀπό τά δεσμά τῆς ἄγνοιας καί ὡριμάζει τή σκέψη του, ὁδηγώντας τον στήν πραγματοποίηση ὑψηλῶν σκοπῶν. Παίρνοντας ἀπό τό σχολεῖο σας ὑγιῆ ἐφόδια θά καταφέρετε νά σταθεῖτε ψηλά ὥστε νά μήν παρασυρθεῖτε ἀπό ταπεινά πάθη καί νά ζήσετε μέ συνέπεια καί ἀξιοπρέπεια.
Μή στέκεστε, λοιπόν, στίς στεῖρες γνῶσεις, ἀποκτῆστε συνεργασία, ἀγάπη, ἀνθρωπιά! Ἀναζητῆστε τήν ἀλήθεια τῆς ζωῆς ὄχι στά ὑλικά ἀγαθά, ἀλλά στήν ἑλληνορθόδοξη παράδοση τοῦ Γένους μας καί στόν χριστιανικό ἀνθρωπισμό. Μέ τούτα τά ἐφόδια μποροῦμε νά βγοῦμε πραγματικά ἀπό τό σημερινό ἀδιέξοδο πού ἔχουμε περιέλθει.
Εὔχομαι ἀπό τά βάθη τῆς καρδιάς μου ὡς Πνευματικός σας Πατέρας στόν καθένα σας ξεχωριστά ἀλλά καί στούς γονεῖς σας πού μοχθοῦν καί ἀγωνιοῦν γιά τό μέλλον σας, στούς ἀξιοτίμους δασκάλους καί καθηγητές σας, πού εἶναι οἱ συνοδοιπόροι στήν εὐγενῆ σας προσπάθεια, ὁ Κύριός μας μέ τίς πρεσβείες τῶν Ἁγίων τῆς Τοπικῆς μας Ἐκκλησίας νά σᾶς εὐλογεῖ, νά σᾶς χαρίζει ὑγεία, δύναμη, φωτισμό καί πρόοδο..
Καλή καί εὐλογημένη σχολική χρονιά!
ὉὉ ΜΜηηττρροοπποολλίίττηηςς σσααςς
†Ο ΘΗΒΩΝ ΚΑΙ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Ἀγαπημένα  μου παιδιά,

Καλή καί εὐλογημένη σχολική χρονιά!

Ὁ Μητροπολίτης  σας

†Ο ΘΗΒΩΝ ΚΑΙ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ