Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Είσαι αμαρτωλός ;Δεν είμαι κάτι που έγινα και τελείωσε. Εντάξει, μην είσαι και τόσο εγωιστής που θες να ‘σαι και τόσο τέλειος! Εντάξει!  Δε θα σου πω «κάνε και καμιά αμαρτία», αλλά και όταν κάνεις και καμιά αμαρτία μη νιώσεις και ότι είναι κάτι παράξενο στη ζωή σου.

Είσαι αμαρτωλός.Το ‘χεις καταλάβει; Είσαι αμαρτωλός. Μην έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου. Ταπεινώσου, αγωνίσου, μην απελπίζεσαι, μην απογοητεύεσαι.
Όταν έχεις πειρασμούς και νιώθεις το Θεό μακρυά, είναι πολύ κοντά ο Θεός! Και αν τώρα περνάς ένα πρόβλημα και ένα αδιέξοδο τραγικό...
Να σου πω κάτι;Είναι η ώρα που έρχεται ο Θεός! Ετοιμάσου!
Δεν ακούς τα βήματα του Θεού, ευλογημενε; Έρχεται ο Θεός!

δ.