Όλες οι αμαρτίες του κόσμου, όλων των εποχών, είναι σαν μια σπίθα, μπροστά στο πέλαγος. Τι μπορεί να κάνει η σπίθα στο πέλαγος; Έτσι και απείρως περισσότερο, είναι οι αμαρτίες του ανθρώπου μπροστά στο πέλαγος της Αγάπης του Θεού" (Άγ.Ιωάννης Χρυσόστομος)

Αρχική » Μητροπολίτης » Νέα Ι. Μητροπόλεως

Tην Πέμπτη 17 Μαρτίου 2016 ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας κ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ επισκέφθηκε το στρατόπεδο στη Ριτσώνα, όπου προσωρινά φιλοξενούνται περίπου τριακόσιοι πρόσφυγες.

Η στήριξη στους εμπερίστατους αδελφούς είναι χριστιανικό καθήκον όλων μας, δήλωσε ο Σεβασμιώτατος παραδίδοντας στον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό για διανομή ρούχα παιδικά, υποδήματα, είδη ατομικής υγιεινής, γάλα-γλυκίσματα για τα παιδάκια και φάρμακα για τις επείγουσες ανάγκες περίθαλψης.

Η «ΑΡΩΓΗ» της κατά Βοιωτίαν Εκκλησίας θα συνεχιστεί προς κάθε συνάνθρωπό μας που βρίσκεται σε δεινή θέση τόνισε ο Σεβασμιώτατος. Δύναμις  όλων μας η σταυροαναστάσιμη θυσία του Κυρίου μας Ιησού Χριστού.

Την Πέμπτη 17 Μαρτίου 2016 ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας κ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ επισκέφθηκε το στρατόπεδο στη Ριτσώνα, όπου προσωρινά φιλοξενούνται περίπου τριακόσιοι πρόσφυγες.

Δύναμις  όλων μας η σταυροαναστάσιμη θυσία του Κυρίου μας Ιησού Χριστού.