Ο χρόνος της ζωής μας είναι ένα δάνειο που μας χαρίζει ο Θεός. Το δάνειο πρέπει να το επιστρέψουμε σε ένα βιβλιάριο που θα έχει τα έργα μας, καθώς και τα ένσημα που έχουμε κολλήσει σε αυτή την ζωή, για να μας δώσει ο Θεός στη συνέχεια την αιώνια σύνταξη στη Βασιλεία των Ουρανών. Γέροντας Εφραίμ Σκήτης Αγίου Ανδρέα

Όσα σας συμβαίνουν στο διάστημα της προετοιμασίας σας για την θεία Κοινωνία -φόβος, ταραχή κ.λ.π.- προέρχονται, καθώς φαίνεται, απο τον εχθρό. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αυτός σας τριγυρίζει...

Η Εξομολόγηση και η θεία Κοινωνία τον καίνε και τον διώχνουν μακριά. Για να σας εμποδίσει, λοιπόν, απ' αυτά, σας προξενεί τόσους πειρασμούς. Αγωνιστείτε να κρατήσετε τη μνήμη του Θεού και τη μνήμη του θάνατου.

Αυτές οι δύο μνήμες -όχι μόνο όταν ετοιμάζεστε για τη θεία Μετάληψη, αλλά πάντοτε- εξουδετερώνουν τα τεχνάσματα του πονηρού. Ξέρετε και αισθάνεστε πόσο ψυχοσωτήρια είναι τα πανάχραντα Μυστήρια.  Να κοινωνείτε, λοιπόν, συχνα.

ΟΣΙΟΥ ΘΕΟΦΑΝΟΥΣ ΤΟΥ ΕΓΚΛΕΙΣΤΟΥ