Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Μετά τήν απόλυση του Ιερέα καί τήν διανομή του Αντιδώρου οί χριστιανοί φεύγουν μέ σεβασμό από τήν 'Εκκλησία. Καί μένει στόν Ναό ο Ιερέας, γιά νά καταλύσει τό Αγιο Ποτήριο. Ω, ή κατάλυση του Αγίου Ποτηρίου! Ό,τι έχει μέσα τό τρώγει καί τό πίνει ο Ιερέας καί γίνεται αυτός Άγιο Ποτήριο! Καί τί έχει μέσα; Έχει τό Σώμα καί τό Αιμα του Χριστού!

Αλλά, προσέξτε! Στό Αγιο Ποτήριο μαζί μέ τό Σώμα καί τό Αίμα του Χριστού είναι καί τά ψίχουλα πού έβγαλε ο Ιερέας στήν Προσκομιδή, μνημονεύοντας ζω­ντανά καί πεθαμένα ονόματα. Αυτά τά ψίχουλα, πού είναι οι ψυχές ζώντων καί νεκρών, αφού τίς έπλυνε πρώτα στό Αίμα του Χριστού — ρίχνοντάς τες στό Άγιο Ποτήριο καί λέγοντας «απόπλυνον Κύριε τά αμαρτήματα τών ενθάδε μνημονευθέντων δούλων Σου» — μετά τίς κατέλυσε, τίς πήρε μέσα του.

Ωστε, λοιπόν, μετά τήν κατάλυση του Αγίου Ποτηρίου ο Ιερέας μπορεί νά πεί στούς χριστιανούς του: Χριστιανοί μου, στήν θεία Λει­τουργία σήμερα σάς έλουσα στό Αίμα του Χριστού γιά νά καθαριστεί ή ψυχή σας καί τώ­ρα σάς έχω στήν καρδιά μου! Σάς κατέλυσα μαζί μέ τήν θεία Κοινωνία! Είμαστε ενα!

Ο Γόρτυνος Ιερεμίας