Αρχική » Ενοριακά Νέα

Ολοκληρώθηκαν σήμερα οι Λατρευτικές εκδηλώσεις του Αγίου Δωδεκαημέρου με την Εορτή των Αγίων Θεοφανείων την Παρασκευή 6 Ιανουαρίου 2012.Την παραμονή της Εορτής το πρωί εψάλη η Ακολουθία των Μεγάλων Βασιλικών Ωρών και τελέσθηκε ο Εσπερινός των Θεοφανείων με τη Θεία Λειτουργία του Μεγ.Βασιλείου και το απόγευμα το Μεγάλο Απόδειπνο με τα Ιδιόμελα τροπάρια της Λιτής σύμφωνα με τη Μοναστηριακή Τάξη.

Την Κυριώνυμο Ημέρα μετά την Πανηγυρική Θ.Λειτουργία και την εκτεταμένη συμμετοχή στο Αγιο Ποτήριο τελέσθηκε ο Μεγάλος Αγιασμός με το Τίμιο Ξύλο που φυλάσσεται στον Ναό μας.Στο εόρτιο Κήρυγμα έγινε αναφορά στην διαδρομή της Εορτής των Επιφανείων μέσα στους αιώνες και στο προοίμιο της Ευχής του Αγίου Σωφρονίου Πατριάρχου Ιεροσολύμων που περικλείει το ύψος, το βάθος και το εύρος της Δεσποτικής Εορτής.

Στην Θ.Λειτουργία έδωσε το λατρευτικό του παρών ο Ενορίτης Αντιδήμαρχος κ.Ανδρέας Χατζησταμάτης ο οποίος επιδεικνύει ειλικρινές ενδιαφέρον για τα προβλήματα της Ενορίας και της συνοικίας. Όπως κάθε χρόνο το Αγίασμα διενεμήθη σε μικρά φιαλίδια με σκοπό την ασφαλή μεταφορά του και φύλαξη  στα σπίτια των Ενοριτών μας.