Αρχική » Ενοριακά Νέα

Πρίν απο πέντε χρόνια και συγκεκριμένα τον Νοέμβριο του 2006, τοποθετήθηκε στο Αριστερό Κλίτος του ναού μας ένα καλλιτεχνικότατο ξυλόγλυπτο προσκυνητάρι στο οποίο τοποθετήθηκε η παλαιά Αγιορείτικη Εικόνα της Αγίας Μεγαλομάρτυρος Αικατερίνης της Πανσόφου, έργο του 1966.Η ενέργεια αυτή δημιούργησε την ανάγκη της αναρτήσεως μπροστά στην Εικόνα μιάς ασημένιας Κανδήλας για να φωτίζει το Εικόνισμα και να τιμά  την Μεγαλομάρτυρα της Πίστεως μας.

Απευθυνθήκαμε τότε στις δεκάδες φερώνυμες Κυρίες και Δεσποινίδες της Ενορίας μας με την επιστολή που ακολουθεί και τις παρακαλέσαμε να σνεισφέρουν στην δαπάνη για την αγορά της κανδήλας. Όλες τους μα όλες,προσέφεραν χρηματικά ποσά και έτσι σήμερα, χρόνια μετά, καμαρώνουμε το προσκυνητάρι με το εικόνισμα και την κανδήλα, αλλά  θαυμάζουμεν ταυτόχρονα και την αγάπη και την ευλάβεια των Κατερινών για την Αγία τους. Χρόνια Σας πολλά Κατερίνες!Η Αγία να φωτίζει τον δρόμο σας!

Αγαπητή  μου  Κατερίνα

Με  χαρά  επικοινωνώ  μαζί  σου με την επιστολή  μου  αυτή,η  οποία  εύχομαι  να  βρίσκει  « εν  υγεία »  εσένα  και την  Οικογένεια  σου .Σε  λίγες  ημέρες  όταν το  ημερολόγιο  δείξει 25 Νοεμβρίου  θα  εορτάσεις  την Ονομαστική σου Εορτή με την ευκαιρία της  μνήμης  της  Παρθενομάρτυρος  Αγίας  Αικατερίνης  της  Πανσόφου , η  οποία  στην  τρυφερή  ηλικία  των  17  ετών  ομολόγησε  το  Ονομα  του  Χριστού , και  προσέφερε  το   νεανικό  της  αίμα  για  την  αγάπη  Του.

Στον Ναό μας Κατερίνα,  υπάρχει μια  ωραιότατη  Εικόνα  της  ομώνυμης  σου  Αγίας  Αικατερίνης  αγιογραφημένη  στο  Άγιον  Όρος , η  οποία  βρίσκεται  στο  αριστερό  κλίτος  και  από  εκεί  ευλογεί  και  προστατεύει  όλες  τις  Κυρίες  που  φέρουν  το  Τίμιο  Ονομά  Της  και  πρεσβεύει  για  εσάς  και  τις   Οικογένειες  σας  . Μπροστά  στην  Εικόνα  αυτή  κρεμάσαμε  πρόσφατα  μία  ασημένια  κανδήλα  και  πάνω  της  γράψαμε  ότι  είναι « αφιέρωμα  όλων  των  Κυριών  και  Δεσποινίδων  που  φέρουν  το   Πάντιμο  Ονομα  Της ».

Ολες οι Κατερίνες  λοιπόν  της  Ενορίας  μας  μικρές  και  μεγάλες  μνημονεύονται  ως  αφιερώτριες  της  κανδήλας  αυτής.Εάν  θέλεις  και  εφ'  όσον  το  επιθυμείς  , μπορείς   να  συμμετάσχεις  και  εσύ  με  το  οποιοδήποτε  χρηματικό  ποσό  στην  δωρεά  αυτή ,  καθώς  και  με  τα  ονόματα  της  Οικογένειάς  σου για  να  προσεύχομαι  για  Εσάς στην  Προσκομιδή.

Είναι  μια  ευκαιρία  να  δείξεις ευλάβεια  και σεβασμό  στην  Προστάτιδα  σου , και  κάθε  φορά  που  θα  εκκλησιάζεσαι  και  θα  βλέπεις  την  κανδήλα  να  καίει  ταπεινά  μπροστά  στην  Αγία  Μορφή  Της , θα  σκέφτεσαι  ότι  και  εσύ  συνέβαλλες  σ  αυτό , ενώ  ταυτόχρονα  θα  ατενίζεις  την  Αγία  να  σου  χαμογελά  με  ευχαρίστηση  για  το  δώρο  που  Της  Έκανες .

Όπως  κάνουμε  δώρα  στις  νυφούλες  όταν  στεφανώνονται  ,  έτσι    κάνουμε  και  αυτό  το  δώρο  στην  Νύμφη  της  Εκκλησίας  που  στεφανώθηκε  από  τον  Ίδιο  τον  Χριστό , τον  Οποίο  αγάπησε   και  λάτρεψε.

Την  Παρασκευή  24  Νοεμβρίου (παραμονή)  στις  5.00 μ.μ. μετά  τον  Εσπερινό  θα  σου  προσφέρω  και  εγώ  με την  σειρά  μου,  το  «  αντίδωρο»  της  αγάπης  σου…Σε  περιμένω  με  χαρά.

Χρόνια   σου  πολλά   Κατερίνα.

Η  Αγία   Αικατερίνη   να   σε  σκεπάζει  πάντοτε.

π.Ευάγγελος

Το « αντίδωρο» το οποίο προσφέρθηκε ήταν απο ένα ασημένιο δακτυλίδι απο την Ι.Μονή Σινά ευλογημένο στην Τιμία Κάρα της Αγίας.