Αρχική » Ενοριακά Νέα

Ανάμεσα στις όμορφες στιγμές της Ενοριακής ζωής εκτός απο τις Λατρευτικές Συνάξεις,τις Αγρυπνίες,τις Εκδηλώσεις,τις Εκδρομές κ.α,κεντρική θέση κατέχει η υποδοχή και η φιλοξενία εκλεκτών  Εκκλησιαστικών προσωπικοτήτων όπως είναι και ο Σεβ.Μητροπολίτης Χαρτούμ και Έξαρχος παντός Σουδάν κ.ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ.

Την Κυριακή 26 Ιουνίου 2011 ημέρα που η Εκκλησία μας εορτάζει την μνήμη των εν Αγίω Όρει Οσίων και Θεοφόρων  Πατέρων υποδεχθήκαμε τον Σεβασμιώτατο στον Ιερό Ναό μας, όπου τέλεσε την Αρχιερατική Θεία Λειτουργία με συλλειτουργούς τον Αιδεσιμολ. Πρωτοπρεσβύτερο  π.Ιωάννη Κόλλια με τον οποίο συνοδοιπόρησαν μαζί για πολλά χρόνια στον Ι.Ν Αγ.Γεωργίου Ν.Ζωής Περιστερίου και τον Εφημέριο.

Προσφωνώντας  Τον ο Εφημέριος μεταξύ άλλων είπε: «Μὲ ἰδιαίτερη χαρὰ καὶ Τιμὴ ὑποδεχόμαστε σήμερα στὴν Ἐνορία μας ἕναν Ἱεραπόστολο Ἐπίσκοπο, ὁ ὁποῖος ἔχει δανείσει τὰ πόδια του στὸν Ἰησοῦ γιὰ νὰ περπατᾶ, Ἐκεῖνος, σὲ τόπους μακρινοὺς καὶ ἀπαρηγόρητους.

Ἀνάμεσά μας βρίσκεται ὁ Πολυσέβαστος, Ἐκλεκτός, Λαμπρός, Δυναμικὸς καὶ ταπεινὸς ταυτόχρονα, Πολύπειρος,Φιλόπονος μὲ τεράστιο ἔργο τόσο στὴν Ἱερατική του Διακονία ὅσο καὶ τώρα γι᾿ αὐτὸ καὶ Ἀποδεκτός,  Μητροπολίτης Χαρτοὺμ καὶ Ἔξαρχος παντὸς Σουδᾶν κ.ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ στενὸς συνεργάτης καὶ Κυρηναῖος τοῦ Μακαριωτάτου Πάπα καὶ Πατριάρχου Ἀλεξανδρείας κ.ΘΕΟΔΩΡΟΥ .

Τὸ «γεώργιον» ,Σεβασμιώτατε ,τὸ πνευματικὸ χωράφι ποὺ Σᾶς παρέδωσε καὶ Σᾶς ἐμιστεύθηκε ἡ Ἐκκλησία νὰ ὀργώσετε μὲ τὸ ἀλέτρι τοῦ κηρύγματος καὶ νὰ σπείρετε μὲ τὸν Θεῖο Σπόρο καὶ νὰ ποτίσετε μὲ τὸν Τίμιο ἱδρώτα Σας, δὲν εἶναι μόνο χιλιάδες χιλιόμετρα μακριὰ ἀπὸ τὴν Μητέρα Πατρίδα ἀλλὰ εἶναι ἕνας τόπος (καὶ αὐτὸ τὸ γνωρίζετε καλύτερα Ἐσεῖς) ὅπου ἡ φτώχεια , ἡ πείνα, ,οἱ ἀρρώστιες,ἡ διαφθορά, ἡ ἐγκληματικότητα κ.ἃ, καθιστοῦν βαρύ, δύσκολο,ὑπεύθυνο, καὶ μαρτυρικὸ τὸ ἔργο τοῦ Ἐπισκόπου ποὺ μόνο ἡ Πίστη στὸν Νεκραναστημένο Σωτήρα τὸν κρατοῦν ἐκεῖ, στὸ μακρινὸ Χαρτοὺμ γιὰ νὰ δίνει τὴν Μαρτυρία τοῦ Ἰησοῦ καὶ τοῦ Ἑλληνισμοῦ στοὺς «ἐγγὺς καὶ στοὺς μακράν».

Στο τέλος ο φιλοξενούμενος Ιεράρχης της Αλεξανδρινής Εκκλησίας  απηύθυνε λόγους αγάπης  λόγους Πατρικοὺς καὶ Φιλόστοργους,λόγους στηρικτικοὺς καὶ παρηγοριτικούς, λόγους Ἁγιοπνευματικοὺς καὶ Ἐκκλησιαστικοὺς  στο εκκλησίασμα το οποίο έσπευσε να λάβει την Αρχιερατική Του Ευχή και Ευλογία.

.

Aπο την Αρχιερατική Θ.Λειτουργία.

''Πάντων ημών μνησθείη  Κύριος ο Θεός..''

Στο Γραφείο του Ναού μας.