Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ἂν ὑπάρχει σ’ ὁλόκληρη τη γῆ ἕνας τόπος ποὺ συγκεντρώνει ὅλη τη χαρὰ τοῦ οὐρανοῦ,δὲν εἶναι ἄλλος ἀπὸ τὴν Ἁγία Γῆ,τὰ Ἱεροσόλυμα, ὅπου ἐκεῖ Γεννήθηκε, Ἐδίδαξε, Ἐθαυματούργησε, Ἔπαθε καὶ Ἀνέστη ὁ Κύριος.

Ἐκεῖ ἀνέτειλε το Φῶς τῆς Σωτηρίας καὶ ἀπὸ ἐκεῖ ἄρχισε ἡ ἀνάπλαση τῆς ἀνθρωπότητος. Ἱερὰ Σεβάσματα τὰ ὁποῖα ἀνήγειρε ἡ Ἁγία Ἑλένη στὰ Ἱστορικὰ σημεῖα τῆς ζωῆς τοῦ Χριστοῦ,διαφυλάττουν ἀνόθευτη τὴν Ἱερὴ Ἱστορία καὶ ἀνάγουν τοὺς Προσκυνητὲς στὰ γεγονότα τῆς παρουσίας τοῦ Θεανθρώπου.

Εὐτυχὴς καὶ μακάριος εἶναι ἐκεῖνος ποὺ θὰ ἀξιωθεῖ νὰ προσκυνήσει τὸν Φρικτὸ Γολγοθά, τὴν πλάκα τῆς Ἀποκαθηλώσεως καὶ τὸν Πανάγιο Τάφο. Εὐλογημένος ὁ ἄνθρωπος ποὺ θὰ βιώσει τὶς ἐμπειρίες τοῦ Ἰορδάνου, τοῦ Θαβώρ,τῆς Βηθλεέμ, τῆς Ναζαρέτ, τῶν Μοναστηριῶν καὶ ὅλων τῶν Ἁγίων Τόπων. Παντοῦ κηρύττεται ὁ Χριστὸς καὶ διαγγέλεται τὸ Ἅγιο Θέλημά Του. Δὲν εἶναι τυχαῖο ὅτι ἡ παράδοση θεωρεῖ τὸν προσκηνητὴ τῶν Ἁγίων Τόπων Ἱερὸ Πρόσωπο.

Ὅποιος ἐπισκεφθεῖ τὰ Ἱεροσόλυμα ἱεροποιεῖ τὴν ζωή του,ἀλλάζει ζωή,γιατί ἀκούει μέσα στὴν συνείδηση τοῦ τὴ φωνὴ τοῦ Θεοῦ νὰ τὸν καλεῖ συνοδοιπόρο τῆς δικῆς του ζωῆς.Γιὰ ἐμᾶς τοὺς Ἕλληνες τὰ Ἱεροσόλυμα κρύπτουν ἕνα ἰδιαίτερο μεγαλεῖο.Τὰ Προσκυνήματα εἶναι Ἑλληνικά.Ὁ Πανίερος Ναὸς τῆς Ἀναστάσεως εἶναι τῶν Ὀρθοδόξων Ἑλλήνων,καθὼς καὶ ὅλα τὰ μεγάλα Προσκυνήματα σὲ ὅλη τὴν ἔκταση τῆς Παλαιστίνης.Σὲ ὅλα τὰ Ἱερὰ κυματίζει ἡ Ἑλληνικὴ Σημαία,ὑπάρχουν Ἕλληνες Ἱερομόναχοι,ἡ Θεία Λατρεία γίνεται στὴν Ἑλληνικὴ γλώσσα.Οἱ Ἁγιοταφίτες εἶναι οἱ ἄγρυπνοι φύλακες τῶν Ἱερῶν Προσκυνημάτων καὶ τῶν Προνομίων Τοῦ Ἑλληνισμοῦ.

Καθημερινὰ διεξάγουν ἀγώνα γιὰ τὴν διαφύλαξή τους καὶ τὴν προάσπιση τῶν δικαιωμάτων τῆς πατρίδος μας μὲ πρῶτο τὸν Μακα-ριώτατο Πατριάρχη Ἱεροσολύμων κ.κ.Θεόφιλο τὸν ταπεινὸ καὶ ἁγιασμένο Προκαθήμενο τῆς Σιωνίτιδος Ἐκκλησίας καὶ μαζὶ ὅλους τους Ἐπισκόπους,Ἱερομονάχους καὶ Μοναχούς.

Στὶς πονηρὲς ἡμέρες μας,ποὺ πολλοὶ ἐπιβουλεύονται τὸ Πατριαρχεῖο Ἱεροσολύμων,ἐπιβάλλεται ἡ ἐπαγρύπνηση καὶ ἠμῶν τῶν Ἑλλαδιτῶν,κυρίως δὲ τῆς Πολιτείας καὶ τῆς Ἐκκλησίας,γιὰ νὰ μὴ θρηνήσουμε ἀργότερα τὶς συνέπειες τῆς ἀδιαφορίας μας.Ἡ ἐποχή μας εἶναι καταλυτική.Τὰ γεγονότα τρέχουν μὲ καλπάζοντα ρυθμό. Ἂς συνειδητοποιήσουμε τὴν εὐθύνη μας ὡς Ὀρθόδοξοι-Ἕλληνες .

Οἱ φύλακες γρηγοροῦν ἀλλὰ χρειάζονται ἐνίσχυση.

† Φ.Ν

Φωτογραφικά στιγμιότυπα απο Παλαιότερα Προσκυνήματα.

Στο σημείο της ευρέσεως του Τιμίου Σταυρού.

Θεία Λειτουργία στον Φρικτό Γολγοθά.

Με τον Μακ.Πατριάρχη Ιεροσολύμων κ.Θεόφιλο.

Μεταμεσονύκτια Θ.Λειτουργία στον Πανάγιο Τάφο.

Έξω απο τον Πανίερο Ναό της Αναστάσεως.

Θ.Λειτουργία στο Σπήλαιο της Γεννήσεως στην Βηθλεέμ.

Στιγμές ανάπαυσης και αγάπης στην Αγία Αυλή!