Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Τούς Εὐσεβεῖς  Χριστιανούς

Τῆς καθ’ἡμᾶς Ἱερᾶς Μητροπόλεως

Ἀγαπητοί μου ἀδελφοί,

Μέσα στήν σύγχυση  καί ἀπαξίωση τῶν πάντων, πού κυριαρχεῖ στή σύγχρονη κοινωνία, οἱ νέοι ἐναγώνια ἀναζητοῦν νά ἀνακαλύψουν ἕνα σταθερό σημεῖο ἀναφορᾶς.

Τό ἐκπαιδευτικό σύστημα, καθώς ὁλοένα καί περισσότερο τεχνοκρατικό καί ὑποταγμένο στίς ἀνάγκες ἑνός ρηχοῦ ὠφελιμισμοῦ, ἐλάχιστα  πλέον μπορεί νά τους βοηθήσει.

Ἡ Ἐκκλησία μας πού ἔχει θεία ἐντολή καί ἀπόστολή νά μεταφέρει το μήνυμα τοῦ Εὐαγγελίου τοῦ Χριστοῦ στόν κόσμο, μήνυμα ἐλπίδας καί σωτηρίας με ξεχωριστή στοργή καί ἐνδιαφέρον ἀντιμετωπίζει τό δράμα τῆς σύγχρονης νεολαίας καί προσπαθεῖ νά τῆς ὑποδείξει τό δρόμο πρός τήν Ἀλήθεια καί τή σωτηρία, πρός τόν Ἱησοῦ Χριστό.

Γιά να ἔλθουν ὁμως τά παιδιά στόν Χριστό καί τήν Ἐκκλησία, χρειάζεται κάποιοι νά τά βοηθήσουν.

Ἄς φέρουμε στό νοῦ μας ἀπό τήν εὐαγγελική ἀφήγηση τό πλησίασμα τῶν παιδιῶν με τον Χριστό. Δέν προσῆλθαν μόνα τους. Κάποιοι τά ὁδήγησαν. Θέλει ὁ Χριστός νά τοῦ φέρνουν τά παιδιά κοντά του. « Φέρετε αὐτόν προς με »,εἶχε πεῖ γιά τό ἀγόρι πού βασανιζόταν ἀπό τό δαιμόνιο. Τοῦ ἔφεραν οἱ μητέρες  τά παιδιά τους : « Τότε προσηνέχθη αὐτῷ παιδία, ἵνα ἐπιθῇ αὐτοῖς τάς χεῖρας καί προσεύξηται ».

Νά ἡ ἀρχή τῆς κατηχητικῆς προσέγγισης: ἡ μητέρα, ἡ οἱκογένεια.

Σᾶς παρακαλῶ και σᾶς προτρέπω μέ πατρική ἀγάπη καί αἴσθημα εὐθύνης, νά ἐμπιστευθεῖτε τά  παιδιά σας στά κατηχητικά σχολεία τῆς Μητροπόλεως μας, ἔχοντας τή βεβαιότητα ὅτι τούς προσφέρετε ἕνα ἀνεκτίμητο πνευματικό δῶρο.

Περιμένουν ἀπό μᾶς νά τά προστατεύσουμε καί νά τά καθοδηγήσουμε. Νά γίνουμε οἱ νυμφαγωγοί, πού θά τά  ὁδηγήσουμε στήν Ἐκκλησία καί σωτηρία.

Ἄν ἡ νέα γενιά, ἐμβολιασθεῖ μέ τό πνευματικό ἐμβόλιο τοῦ λόγου τοῦ Θεοῦ, ἀσφαλίζεται στό μέλλον ὅλος  ὁ  κόσμος ἀπό τήν πανδημία τοῦ κακοῦ.

Ἡ Ἐκκλησία μας καρτερικά περιμένει νά Τῆς φέρετε τά παιδιά σας, γιά νά τά φωτίσει καί νά τά διδάξει ἀλήθειες, πού θά ἀξίζουν περισσότερο καί ἀπό τήν ἴδια τή ζωή, γιά νά εἶναι αὔριο εὐτυχισμένα καί γεμάτα ἀπό χαρά καί ἐλπίδα.

Μέτ’ εὐχῶν καί ἀγάπης

Ο   ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ