Δυο λέξεις, δυο κουβέντες…και φτάνουν! Δεν θες τίποτε άλλο. Ζει Κύριος ο Θεός. Αιτείτε και δοθήσεται.. Κρούετε και ανοιγήσεται.. Με πίστη, με υπομονή, με καρτερία, με ταπεινό φρόνημα.. Να ζητάμε από τον Θεό.. και η αγάπη του ουρανίου πατρός μας δεν θα αργήσει να μας χαρίσει αυτό που ζητάμε και να μας λυτρώσει από αυτό που μας ταλαιπωρεί… (+)Γέροντας Γαβριήλ

Αρχική » Ενοριακά Νέα

ENOΡΙΑΚΟ ΕΥΧΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΕΡΟΠΑΙΔΕΣ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΜΑΣ

Την Κυριακή 13 Δεκεμβρίου το απόγευμα τελέσθηκε το Μυστήριο του Ιερού Ευχελαίου Υπέρ Υγείας ,Βοηθείας και ενισχύσεως των Ενοριτών μας και προσφέρθηκαν πολλά απο τα Άγια Λείψανα που φυλάσσονται στον Ναό μας σε προσκύνηση, κατά την ώρα της χρίσεως με το Αγιασμένο Έλαιο.Μετά την Ακολουθία δεξιωθήκαμε τους Ιερόπαιδες(παπαδάκια)στο Ενοριακό μας Κέντρο, τα οποία σε Κυριακάτικη σταθερή βάση διακονούν στο Ιερό Βήμα.Μετά την συζήτηση που έγινε σχετικά με την αξία της Διακονίας που προσφέρουν και τις πνευματικές οφέλειες που απορρέουν απο αυτήν, παρετέθη νηστίσημη Τράπεζα και στο τέλος δόθηκαν, όπως κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα, τα δώρα στα παιδιά με πολλές ευχαριστίες και ευχές. Το Δείπνο των παιδιών προσέφερε η κ.Ευρίκλεια Σ.Σιαμανδούρα εις μνήμην του Συζύγου της.