Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

«Aνοίγει το Τριώδιο!»

Το περιεχόμενο και η αξία του;

Τ

ο Σάββατο στον Εσπερινό του Τελώνου και Φαρισαίου ο Δεξιός Ιεροψάλτης κατέρχεται από το αναλόγιό του και λαμβάνει το Τριώδιο (Λειτουργικό Βιβλίο πού περιέχει υμνολογικό  υλικό από της Κυριακής του Τελώνου και Φαρισαίου μέχρι το Μεγάλο Σάββατο) που βρίσκεται κάτω από την εικόνα του Χριστού στο τέμπλο, κάνει τρεις  μετάνοιες και πηγαίνει ξανά στο αναλόγιο του.

Mε αυτόν τον τρόπο «ανοίγει το Τριώδιο»! το οποίο περιλαμβάνει δέκα Κυριακές (Τελώνου και Φαρισαίου, Ασώτου, Απόκρεω, Τυροφάγου) την Μεγάλη Τεσσαρακοστή (Α΄Νηστειών –της Ορθοδοξίας, Β΄ Νηστειών- Αγ. Γρηγορίου Του Παλαμά, Γ΄ Νηστειών - Σταυροπροσκυνήσεως, Δ΄ Νηστειών – Αγ. Ιωάννου της Κλίμακος, Ε΄ Νηστειών- Οσίας Μαρίας της Αιγυπτίας, Κυριακή των Βαΐων) και την Μεγάλη Εβδομάδα.

Το «Τριώδιο» διαμορφώθηκε σε τελική μορφή γύρω στον 15ο αιώνα. Ονομάστηκε Τριώδιο γιατί οι Κανόνες κατά τις καθημερινές ακολουθίες του Όρθρου περιλαμβάνουν τρεις ωδές και αποτελεί το κινητό εκείνο τμήμα του Εκκλησιαστικού Έτους που προπαρασκευάζει για τον άξιο εορτασμό των Παθών και της Αναστάσεως με ανάλογα βιώματα, πνευματική καλλιέργεια και συμμετοχή, με αγώνα Μετανοίας, Προσευχής και Νηστείας.