Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ

Είναι πολύ γνωστή η δέηση που ακούγεται από τον λειτουργό σε κάθε Ακολουθία της Εκκλησίας μας και που με αυτήν βοηθούνται οι προσευχόμενοι  στο να ζητούν από τον Θεό πράγματα πολύ σημαντικά που αφορούν  σε πνευματικά  κυρίως θέματα.

Η δέηση αυτή είναι πάρα πολύ επίκαιρη σήμερα προπαραμονή της πρωτοχρονιάς ,διότι τα αιτήματα που περιέχει μπορούν κάλλιστα να αποτελούν μια προσευχή όχι μόνο για μία ημέρα αλλά και για ολόκληρο τον χρόνο. Είναι  τα λεγόμενα πληρωτικά τα οποία ονομάζονται έτσι επειδή ξεκινούν με την φράση «Πληρώσωμεν την δέησιν ημών τω Κυρίω» δηλ.να ολοκληρώσουμε,να συμπληρώσουμε την δέηση μας προς Εκείνον που με υπομονή μας ακούει κάθε φορά που του ζητάμε ακρόαση μέσα από την προσευχή. Ας πάρουμε ένα –ένα τα αιτήματα αυτά και ας προσπαθήσουμε να εμβαθύνουμε στα υπέροχα μηνύματα που περιέχουν.

•Την ημέραν πάσαν, τελείαν, αγίαν, ειρηνικήν και αναμάρτητον.

Με το πρώτο αίτημα προσευχόμαστε η ημέρα που διανύουμε να είναι τέλεια από πλευράς πνευματικής, να είναι αγιασμένη με έργα πίστεως και αγάπης, να είναι ευλογημένη, ειρηνική, καθαρή και χωρίς αμαρτίες οι οποίες μολύνουν τις ψυχές και τα σώματα μας.

•Άγγελον ειρήνης, πιστόν οδηγόν, φύλακα των ψυχών και των σωμάτων ημών.

Παρακαλούμε ο Φύλακας Άγγελος να  οδηγεί τα βήματα μας σε δρόμους και μονοπάτια ευλογημένα φωτεινά και ασφαλή, κυρίως όμως να μας προστατεύει από κάθε κακό και από τις ύπουλες παγίδες του πονηρού.

• Συγγνώμην και άφεσιν των αμαρτιών και των πλημμελημάτων ημών.

Ζητάμε από τον Κύριο να δείξει κατανόηση στις πολλές και ποικίλες αμαρτίες μας να τις παραβλέψει και να τις αγνοήσει λαμβάνοντας υπ όψιν του το ότι είμαστε άνθρωποι επιρρεπείς προς την αμαρτία, καθημερινά αμαρτάνοντες αλλά και καθημερινά μετανοούντες.

•Τα καλά και συμφέροντα ταις ψυχαίς ημών και ειρήνην τω κόσμω.

Το τι είναι καλό και συμφέρον για εμάς μόνο ο Θεός το γνωρίζει. Εκείνος με το Θεïκό του μάτι διώχνει το σκοτάδι του μέλλοντος και φροντίζει για το ευχάριστο αύριο της ζωής μας άλλά και για την εσωτερική και την παγκόσμια ειρήνη για την οποία ιδιαιτέρως τον ικετεύουμε.

•Τον υπόλοιπον χρόνον της ζωής ημών εν ειρήνη και μετανοία εκτελέσαι.

Το πόσο θα διαρκέσει η ζωή του καθενός δεν το γνωρίζουμε. Το γνωρίζει Εκείνος που δίνει την ζωή .Εμείς αυτό που μπορούμε και πρέπει να κάνουμε είναι να προσευχόμαστε όσα χρόνια μας χαρίσει ο Θεός για να ζήσουμε, να τα ζήσουμε με ειρήνη και μέσα στην ευλογημένη μετάνοια η οποία με τα φτερά της μπορεί να μας μεταφέρει στην αιώνια Πατρίδα ,την Ουράνια Βασιλεία.

•Χριστιανά τα τέλη της ζωής ημών, ανώδυνα, ανεπαίσχυντα, ειρηνικά, και καλήν απολογίαν την επί του φοβερού βήματος του Χριστού.

Με μία πραγματικότητα ολοκληρώνεται η δέηση μας. Ότι δηλ.κάποια ημέρα θα φύγουμε από τον  κόσμο αυτόν και θα ανταλλάξουμε τα γήινα με τα επουράνια, τα φθαρτά με τα άφθαρτα τα εγκόσμια με τα υπερκόσμια. Εκείνο που ζητάμε από τον Εξουσιαστή της ζωής μας είναι το τέλος της πορείας μας σε αυτήν την ζωή να είναι χωρίς πόνους χωρίς ντροπή και ειρηνικό∙ και πολύ περισσότερο να μπορούμε να δώσουμε καλή απολογία στο Φοβερό Βήμα όταν έλθη ο Κύριος μας, για να αποδώσει Δικαιοσύνη ανάλογα με τα φωτεινά η  τα σκοτεινά έργα του καθενός μας.

Ο πόθος μας για την εκπλήρωση των αιτημάτων αυτών εκφράζεται με το «αιτησώμεθα» σε καθένα από αυτά.Κάθε φορά λοιπόν που θα ακούμε τις δεήσεις αυτές να ψιθυρίζουμε μαζί με τους Ιεροψάλτες το «Παράσχου Κύριε» δηλ.δώσε μας Κύριε ότι σου ζητάμε και πραγματοποίησε τα ταπεινά αυτά αιτήματα της καρδιάς μας.

Συνήθως τα αιτήματα μας προς τον Θεό αφορούν το φαγητό, την δουλειά, την υγεία. Βεβαίως και αυτά χρειάζονται αλλά ας δώσουμε κάποιες προτεραιότητες. Οι περισσότεροι δεν δίνουμε σημασία στα πνευματικά αυτά αιτήματα γιατί είμαστε δοσμένοι στην ύλη γι̉αυτό τα λόγια αυτά τα μεγάλα, τα γλυκά, τα Ουράνια δεν τα καταλαβαίνουμε.

Εάν σιγά –σιγά  μπούμε στα κανάλια  της προσευχής θα δούμε πως σύντομα θα μας ανοίξει η πνευματική όρεξη και θα αρχίσουμε να λέμε μέσα από την καρδιά μας το Παράσχου Κύριε, συμβουλεύει σύγχρονος Αγιορείτης.

« Δώσε μου Κύριε ημέρες  και χρόνια στην ζωή μου για να σε ευαρεστώ, να σε δοξάζω, να ζω σύμφωνα με το θέλημα σου, και να μην σκοτώνω  τον χρόνο μου, και να μην σπαταλάω άδικα τις ημέρες μου».