Αρχική » “Επικοινωνία” » Αρχείο παλαιότερων τευχών / Τεύχος 74

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΩΣ

Σήμερον προέρχεται ο Σταυρός του Κυρίου
ΑΝΑΒΟΥΜΕ  ΕΝΑ ΚΕΡΙ ΓΙΑ ΕΚΕΊΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΕΣΑΝ ΓΙΑ
Του Χριστού την Πίστη την Αγία  και της Πατρίδος την Ελευθερία.

24 και 25 ΜΑΡΤΙΟΥ -Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΕΟΡΤΗ.

ΑΣ ΝΤΥΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΑ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ ENΩ  ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗΣ

Οδηγίες για ένα καλό  αδυνάτισμα

Μην τρώτε πολύ ψωμί . Αυτό, που θα σας περισσεύει προσφέρετέ το σε χρήμα, σε μια φτωχή πολυμελή οικογένεια , που ΄χει να θρέψει τόσα στόματα και δεν τα προφταίνει .

Αποφύγετε τα γλυκά , παχαίνουν. Καραμέλες , σοκολάτες , γλυκά , δεν πειράζουν ποτέ τα παιδάκια ενός Ορφανοτροφείου ή τα παιδιά ενός Σχολείου, ορεινού φτωχού χωριού. Εκεί στείλτε τα . Σας το συνιστούμε .

Στο φαγητό σας ας είστε εγκρατείς . Να σηκώνεστε, πάντα από το τραπέζι ενώ θα πεινάτε λίγο. Πολλοί μην το ξεχνάτε , δεν κάθονται καθόλου στο τραπέζι, γιατί δεν έχουν κάποτε τι να φάνε . Αυτό σας κάνει καλό να το σκέπτεστε .

Το βράδυ, καλό είναι να έχετε στομάχι ελαφρό. Φάτε ένα φρούτο ή πιείτε λίγο γάλα . Θα κοιμάστε έτσι πολύ ωραία . Άλλοι δεν μπορούν να κοιμηθούν, όχι όπως εσείς , από φούσκωμα , αλλά γιατί είναι νηστικοί . Κι όταν, παρ΄ ελπίδα , τους πάρει ο ύπνος , ονειρεύονται…καρβέλια .

Φροντίστε να κινήστε . Όταν κάθεστε, φερ΄ ειπείν, για πολλές ώρες στην καρέκλα , παίζοντας κούμ-κάν ή είστε ξαπλωμένοι νωχελικά σε μια πολυθρόνα κι ακούτε σαχλή μουσική ή βλέπετε αηδίες από την Τ.V. αυτό σας βλάπτει . Βοηθάει στην πάχυνση.

Αν δεν έχετε να κάνετε δουλειές στο σπίτι σας , που ποτέ δεν λείπουν, πλυντήριο, σκούπισμα , ξεσκόνισμα , καθάρισμα τζαμιών, (που σίγουρα είναι απ΄ την βροχή λίγο ακάθαρτα), σκάλισμα στον κήπο σας (που δεν έχετε), πηγαίνετε μια  επίσκεψη σ΄ ένα Νοσοκομείο. Κάποιος άρρωστος εκεί, που δεν έχει κανένα δικό του, σας περιμένει . Αυτό προσγειώνει στην ζωή και βοηθάει πολύ το αδυνάτισμα .

Περπατάτε . Αυτό μην το παραλείπετε ποτέ . Θα σας κάνει πολύ καλό. Θα χάσετε το περιττό, που βλάπτει . Σίγουρα ένας περίπατος στο δάσος ή στο κοντινό πάρκο, στην ανάγκη ακόμα και στον δρόμο με μια μικρή στάθμευση σε μια Εκκλησία για ξεκούραση, θα σας βοηθήσει . Θα σας γεμίσει εμπειρίες . Θα ζήσετε την ομορφιά του δέντρου και θα γευθείτε την γλυκύτητα της προσευχής , χωρίς τον κίνδυνο να χαλάσετε την σιλουέτα σας .

Προπαντός και πάνω απ΄ όλα , αδειάστε από εγωισμό κι από ελαττώματα . Ξεφουσκώστε απ΄ την ιδέα που έχετε για τον εαυτό σας . Ξεφορτώστε τα πάθη σας . Γιατί να κουβαλάτε περιττό βάρος; Σας εμποδίζει να είσαστε ευκίνητοι. Εμποδίζει την ανάταση ψυχής .

Όλα τα πιο πάνω, με μια μικρή πίστωση καιρού, βοηθάνε σ΄ ένα σωστό και καλό αδυνάτισμα . Χαρίζουν γαλήνη και ειρήνη ψυχής . Δεν κοστίζουν τίποτα , ενώ τόσα πολλά προσφέρουν.

Δεν έχετε παρά να δοκιμάσετε!

ΣΤΑΥΡΟΠΡΟΣΚΥΝΗΣΗ

Ἡ Ἁγία καὶ Μεγάλη Τεσσαρακοστὴ προχωρεῖ .Τὸ στάδιο τῆς  νηστείας βρίσκεται εἰς τὸ μέσον . Καθὼς  αὐτοὶ ποὺ ταξιδεύουν  σὲ πέλαγος τρικυμιῶδες στρέφουν  νοσταλγικὰ τὸ βλέμμα  πρὸς τὰ ἐμπρὸς καὶ προσπαθοῦν νὰ διακρινοῦν μακριὰ τὸ λιμάνι στὸ ὁποῖο κατευθύνονται ,γιὰ νὰ ἐνθαρρυνθοῦν καὶ νὰ ἐνισχυθοῦν ,ἔτσι καὶ ὁ ἀγωνιστὴς χριστιανός.

Ξεκίνησε νὰ διαπλεύση  τό της νηστείας μέγα πελάγους , γιὰ νὰ φθάσει  αἰσίως  εἰς τὴν τριήμερο ἀνάσταση τοῦ Κυρίου καὶ Σωτῆρος ἠμῶν Ἰησοῦ Χριστοῦ. Καὶ νὰ στὸ μέσον  της θεάρεστης πορείας τῶν πνευματικῶν ἀγώνων ἡ Ἐκκλησία μας τοῦ προσφέρει σταθμὸ ἀναψυχῆς καὶ ἀνεφοδιασμοῦ κατὰ τὴν Τρίτη Κυριακὴ τῆς Σαρακοστῆς, τὸν Τίμιο Σταυρὸ τοῦ Κυρίου.

Βεβαίως ὁ χριστιανὸς πάντοτε ὀφείλει νὰ ἀποφεύγει κάθε τί ποὺ ἀπαγορεύει ὁ νόμος τοῦ Θεοῦ. Αὐτὸ ὅμως δὲν ἀποκλείει τὸ νὰ ἀναπτύσσει σὲ ὁρισμένη περίοδο περισσότερη δραστηριότητα στὰ πνευματικὰ ἀγωνίσματα. Νὰ ἐρευνᾶ βαθύτερα τὸν ψυχικό του κόσμο, γιὰ νὰ βρίσκει ἐκεῖ τὰ κρυμμένα ἐλατήρια τῶν πράξεών του καὶ τὶς διαθέσεις του ἀπέναντι στοὺς ἄλλους, μάλιστα μὲ ἐκείνους μὲ τοὺς ὁποίους ἔρχεται σὲ καθημερινὴ ἐπαφὴ καὶ συνεργασία. Νὰ προσεύχεται μὲ πίστη καὶ θέρμη, νὰ ἁγιάζεται μὲ τὴ χάρι τῶν Μυστηρίων ἐξομολογούμενος συστηματικὰ καὶ συμμετέχοντας ὅσο γίνεται πιὸ συχνὰ στὸ Ζωοποιὸ Μυστήριο τῆς Θείας Λειτουργίας. Ἀλλὰ καὶ στὴν ἐφαρμογὴ τῆς ἀγάπης προσκαλεῖται ὁ χριστιανὸς νὰ ἐπιδοθεῖ ἐντατικότερα κατὰ τὴν εὐλογημένη περίοδο τῆς Μεγάλης Τεσσαρακοστῆς, καθὼς καὶ σὲ κάθε ἄλλη ἀρετή.

Γίνεται ὅμως εὔκολα ἀντιληπτό, γιὰ νὰ ἀνταπεξέλθη στὸν ἐντονότατο καὶ συστηματικότερο αὐτὸν ἀγώνα ἔχει ἄμεση ἀνάγκη τονώσεως καὶ ἐνισχύσεως. Νὰ λοιπὸν ὁ Τίμιος Σταυρὸς τοῦ Κυρίου μας. Καθὼς ἐρχόμαστε εὐλαβικὰ νὰ τὸν προσκυνήσουμε , ἀναλογιζόμαστε τὸν Ἐσταυρωμένο Κύριό μας. Καὶ ἐνῶ τὰ χείλη μας ἀκουμπᾶνε στὸν Σταυρό, ἡ ψυχὴ ἀναπέμπει στὸν Σταυρωθέντα καὶ Ἀναστάντα Λυτρωτὴ θερμὴ καὶ μυστικὴ ἱκεσία. Καὶ παίρνουμε δυνάμεις, καὶ ἀνανεώνουμε ἀποφάσεις, καὶ ἀπαρνούμαστε τὸ θέλημά μας, καὶ ἀναπτερώνεται τὸ φρόνημά μας, καὶ προχωροῦμε μὲ τὴν σημαία ψηλὰ σὰν γνήσιοι μαθητὲς τοῦ Κυρίου.

Τὰ ἄνθη μὲ τὰ ὁποῖα στολίζεται σήμερα ὁ Σταυρός μας βεβαιώνουν ὅτι μὲ τὴν χάρη καὶ τὴν βοήθεια τοῦ Ἐσταυρωμένου θὰ ἀνθίσει καὶ θὰ καρποφορήσει καὶ στὴν δική μας ψυχὴ τὸ δένδρο τῶν ἀρετῶν. Ἂς πάρουμε στὸν ὦμο μας τὸν Σταυρὸ τοῦ Κυρίου, ἂς Τὸν ἀκολουθήσουμε μὲ πίστη καὶ ἀφοσίωση καὶ ἂς συνεχίσουμε τὸν πνευματικό μας ἀγώνα κατὰ τοῦ κακοῦ καὶ τῆς ἁμαρτίας. Τότε ὁ Τίμιος Σταυρὸς θὰ γίνει γιὰ ὅλους μας ὅπλο ἀκαταγώνιστο, καὶ λιμάνι σωτηρίας καὶ τῆς λαμπρῆς καὶ κοσμοχαρμοσύνου ἡμέρας τοῦ Πάσχα  προάγγελος.

"Τεύχος 74"
Πατήστε εδώ για να δείτε το έντυπο στην πραγματική του μορφή