Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Νηστεύω σημαίνει προσμένω τον Θεό.
Μένω νηστικός για να χορτάσω Θεό.
Μένω νηστικός μέχρι να κατανοήσω ότι τίποτα και κανείς
δεν μπορεί να με χορτάσει.
Η νηστεία είναι μια προσμονή όπως λέει ο όσιος Γέροντας Αιμιλιανός Σιμωνοπετρίτης.
Νηστεύω και περιμένω τον Θεό.
Με την νηστεία και την προσευχή δίνω ραντεβού στο Θεό.
Δεν τον δεσμεύω, αλλά του λέω είμαι εδώ και σε ποθώ.
Θα σε περιμένω όσο χρειαστεί, έστω για μια στιγμή μαζί Σου.
Στο κενό της πείνας δεν βάζω κάτι άλλο, κάτι λίγο και ψεύτικο.
Περιμένω μέχρι να έρθει η τροφή εκείνη που θα πληρώσει την πείνα μου. Κι αυτή η τροφή είναι ο ίδιος ο Θεός.
Νηστεύω, προσεύχομαι και αγρυπνώ.
Όσο μπορώ και μου ταιριάζει.
Λίγο; Ναι λίγο. Αλλά το κάνω, δεν το αφήνω επειδή δεν μπορώ το πολύ.
Μικρή άσκηση; Ναι, αλλά την κάνω δεν την αφήνω επειδή δεν είναι σπουδαία και μεγάλη.
Κάνω μικρά βήματα, αλλάζω συνήθειες και πεποιθήσεις, κτίζω νέες αφηγήσεις για εμένα, τους άλλους, την ζωή.
Δεν υπάρχει περίπτωση ο Θεός να μην εμφανιστεί.
Ακόμη και όταν δεν φαίνεται είναι εκεί.
Παρόν, δίπλα σου, μαζί σου, στο διπλανό σκαμνάκι, στο διπλανό κάθισμα, στο δωμάτιο σου, πολλές φορές στο πάτωμα που σε ρίχνει ο πόνος και η απελπισία, μέσα στην ασθένεια σου, είναι Εκεί.
Μην βιάζεσαι, μην ανυπομονείς, μην Τον αντικαταστήσεις
με υποκατάστατα.
Περίμενε και θα έρθει, θα σε γεμίσει φως.
Τι θα νιώσεις; Χαρά. Μια χαρά όμως που δεν θα στηρίζεται σε λύσεις προβλημάτων.
Θέλω να το καταλάβεις αυτό. Δεν θα γίνεις χαρούμενος επειδή θα λύσεις ολα τα προβλήματα σου, αλλά γιατί θα έρθει η Χάρις του Θεού μέσα σου.
Τι άλλο θα νιώσεις;  Ειρήνη. Ηρεμία και γλυκύτητα. Θα αναπαύεσαι σε μια αγκαλιά που δεν την βλέπεις αλλά την αισθάνεσαι να ζουλάει όλη την ύπαρξη σου, το κορμί, το νου και την ψυχή σου.
Είναι εκεί σε κρατάει σε σφίγγει, σε οδηγεί και σε αναπαύει. Δεν σε αφήνει να χαθείς στην απόγνωση και την απελπισία. Ακόμη κι εάν την αγγίξεις θα σε σώσει την τελευταία στιγμή.
Οπότε ας δούμε στη νηστεία ως μια προσμονή και προσδοκία.
Να πεινάσομε πολύ και να μην φάμε τίποτε ψεύτικο και άχρηστο, μέχρι χορτάσουμε Χριστό. Δεν θα σηκωθείς από το τραπέζι της ζωής εάν δεν γευθείς τον Θεό.
Θα έρθει; Σίγουρα αρκεί να μείνεις αυθεντικά νηστικός.
π. Λίβυος