Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ενός λεπτού σιγή, για κείνους που φύγανε για το Μέτωπο, και δεν γύρισαν ποτέ.
Ενός λεπτού σιγή, για κείνους που γυρίσανε αλλά με μισό το σώμα.
Ενός λεπτού σιγή για τις γυναίκες, που σκαρφάλωναν νύχτα μέρα μέσα στις Πίνδου τις κορφές.
Ενός λεπτού σιγή και για εκείνες, που μείναν πίσω, και βάστηξαν τις επόμενες γενιές μας.
Ενός λεπτού σιγή για όλες τις μάνες, που αντί να αγκαλιάσουνε παιδί, πήρανε πίσω μια σημαία διπλωμένη και ένα παράσημο.
Ενός λεπτού σιγή και για κείνους που δε τη βάσταξε τη γερμανική τη μπότα η καρδιά τους, και φύγανε αντάρτες στα βουνά.
Ενός λεπτού σιγή για τον παπά. Τον δάσκαλο. Τον κάθε έναν που από το μετερίζι του κράτησε το Γένος ζωντανό.
Ενός λεπτού σιγή και για όλα όσα μέλλει να ‘ρθουν -γιατί θα ‘ρθούν-. Με την ευχή, να δώσει ο Θεός, να φανούμε αντάξιοι των αγίων μας πατέρων ..
Χρόνια πολλά αδέλφια.
Ψυχολόγος Ελευθεριάδης Ελευθέριος