Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Με τη χάρη του Θεού ολοκληρώσαμε την πορεία μας μέσα στην Αγία και Μεγάλη Τεσσαρακοστή. Διανύσαμε μία περίοδο στην οποία κληθήκαμε να καλλιεργήσουμε και να αξιοποιήσουμε όλα τα εφόδια εκείνα τα οποία μας παρέθεσε η Αγία μας Εκκλησία, προκειμένου να προετοιμαστούμε ανάλογα και κατάλληλα για να φτάσουμε σε αυτήν την Αγία και Μεγάλη Εβδομάδα. Η Αγία και Μεγάλη Τεσσαρακοστή χαρακτηρίζεται σαν ένα πέλαγος, σαν ένα ταξίδι το οποίο καλείται ο χριστιανός να κάνει, προκειμένου με τη βοήθεια της χάριτος του Θεού να φτάσει στο λιμάνι εκείνο που θα δικαιώσει τον σκοπό του ταξιδιού αυτού. Έτσι και φέτος μας αξίωσε ο Θεός και ολοκληρώσαμε το ταξίδι αυτό και φτάσαμε στη στεριά .

Παλέψαμε, αντιμετωπίσαμε διάφορες καταστάσεις, χαρήκαμε, κλάψαμε, δέχθηκαμε πειρασμούς, πέσαμε αλλά και σηκωθήκαμε. Τώρα ξεκινάει ένας νέος αγώνας, μία νέα προσπάθεια. Πρέπει να βαδίσουμε, πρέπει να περπατήσουμε για να φτάσουμε στον προσωπικό μας Γολγοθά κρατώντας το σταυρό μας και πάνω σε αυτόν το σταυρό της μαρτυρίας, της αγάπης και της εμπιστοσύνης μας σε Αυτόν που πρώτος σταυρώθηκε για εμάς να σταυρώσουμε τα πάθη μας, τα ελαττώματά μας, τον κακό μας εαυτό και να βγούμε μέσα από μία νέα μάχη που θα δοθεί πάνω σε αυτόν τον σταυρό νικητές μέσα από την ανάδειξη του καινούργιου, του αναστημένου του φωτεινού και λαμπερού εαυτού μας μέσα από αυτήν την παρουσία του μηνύματος της Αναστάσεως του Κυρίου μας Ιησού Χριστού. Σε αυτή την πορεία δεν θα είμαστε μόνοι όπως ποτέ δεν είμαστε αφού πάντοτε δίπλα μας είναι συνοδοιπόρος Εκείνος που μας καλεί να τον ακολουθήσουμε και να γίνουμε μιμητές του παραδείγματος εκείνου που μας άφησε ως πολύτιμη παρακαταθήκη.

Να μας αξιώσει ο Παθών και Σταυρωθείς και Αναστάς Κύριος μας, να ζήσουμε και να βιώσουμε τα μεγάλα και σπουδαία αυτά γεγονότα αυτής της Αγίας και Μεγάλης Εβδομάδας και να αξιωθούμε της χαράς εκείνης, της χαράς της Αναστάσεως, η οποία θα μας συνοδεύει σε όλη μας τη ζωή και το φως που πηγάζει μέσα από τον τάφο μέσα από την πηγή της ζωής, να φωτίζει κάθε πτυχή της καθημερινότητάς μας το δρόμο στον οποίον θα βαδίσουμε και ο δρόμος αυτός θα μας οδηγήσει στην αγκαλιά του Θεού στη βασιλεία των ουρανών γευόμενοι μέσα σε αυτόν τον κόσμο τη χαρά του ουρανού γευόμενοι την πληρότητα και την αγιότητα μέσα από την κοινωνία με το κατεξοχήν πρόσωπο της αγάπης, της θυσίας και της προσφοράς, με το πρόσωπο της Παναγίας Μητέρας μας, με τα πρόσωπα των Αγίων μας, αλλά και των αδελφών μας επί της γης.

Καλή Αγία και Μεγάλη Εβδομάδα. Καλή Ανάσταση.

Εύχεστε.

π. Αλέξιος.