Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Λέγεται «βουβή» η «κουφή» η έκτη  και τελευταία εβδομάδα της Σαρακοστής, η προ των Βαίων, όχι από πλευράς Λατρευτικής αφού όλες οι ακολουθίες τελούνται κανονικά  αλλά από πλευράς πνευματικής. Να μην μιλάμε και  να μην ακούμε αυτές τις ημέρες  που ετοιμαζόμαστε να εισέλθουμε εις τα Άγια των Αγίων  της Μεγάλης Εβδομάδος  των Παθών και της Αναστάσεως.

Νά ἡσυχάσουμε .Ἡ ἡσυχία θά δημιουργήσει τό πιό κατάλληλο κλῖμα, μέσα στό ὁποῖο θά βιώσουμε τό Πάσχα. Νά προσευχηθοῦμε περισσότερο, μέ ἐπιμονή, μέ ἔνταση, μέ εἰλικρίνεια καί μέ ἁπλότητα. Νά μιλήσουμε στό Θεό μας. Νά Τόν εὐχαριστήσουμε γιά ὅ,τι κάνει γιά μᾶς καί γιά ὅ,τι πρόκειται νά ὑποστεῖ γιά τό χατίρι μας. Νά Τόν εὐχαριστήσουμε ἀκόμη καί γιά τούς πειρασμούς καί τίς δυσκολίες πού περνᾶμε, διότι μέσα ἀπ’ αὐτές τίς συνθῆκες γινόμαστε καλύτεροι. Νά Τόν ἱκετέψουμε, νά μᾶς χαρίσει τόν ἑαυτό Του, πού εἶναι ὁ Παράδεισός μας.

Μήν ἀνησυχήσουμε, ὅλα τά ὑπόλοιπα τῆς ζωῆς καί τῆς καθημερινότητας θά μᾶς τά χαρίσει ἀπό μόνος Του, διότι Ἐκεῖνος ξέρει καλύτερα ἀπό ἐμᾶς τί μᾶς χρειάζεται. Τέλος νά κοινωνήσουμε, πρῶτα τό Σῶμα καί τό Αἷμα τοῦ Ἐσταυρωμένου Ἰησοῦ καί ἔπειτα μέ τά πρόσωπα τῶν ἀδελφῶν μας. Νά κοινωνήσουμε μέσα ἀπό τήν ἄδολη ἀγάπη, ἀπό τή φιλανθρωπία, ἀπό τή φιλαλληλία. Μόνο μέσα ἀπό τή διαδικασία τῆς κοινωνίας μέ τό Θεό καί τό συνάνθρωπο μποροῦμε νά συμπορευτοῦμε μαζί μέ τό Χριστό στήν ἀνηφόρα γιά τά ἀληθινά Ἱεροσόλυμα τῆς ὕπαρξής μας.

π.Δ.Κ