Δυο λέξεις, δυο κουβέντες…και φτάνουν! Δεν θες τίποτε άλλο. Ζει Κύριος ο Θεός. Αιτείτε και δοθήσεται.. Κρούετε και ανοιγήσεται.. Με πίστη, με υπομονή, με καρτερία, με ταπεινό φρόνημα.. Να ζητάμε από τον Θεό.. και η αγάπη του ουρανίου πατρός μας δεν θα αργήσει να μας χαρίσει αυτό που ζητάμε και να μας λυτρώσει από αυτό που μας ταλαιπωρεί… (+)Γέροντας Γαβριήλ

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ὁ Θεόδωρος Kολοκοτρώνης ὅταν ἄρχισε τήν Ἐπανάσταση, πῆρε δυό ξύλα, δυό κλαριά δέντρου, καί τά ἔκαμε σταυρό, τόν ὕψωσε καί φώναξε σέ ὅλους: «Tά πρωτεῖα στό Σταυρό καί δόξα στούς σταυρωμένους ὅλων τῶν αἰώνων».
Kι εἶχε δίκαιο. Ἀκολούθησε ἐκεῖνος καί τό γένος μας τήν πορεία τοῦ Σταυροῦ, καί εἶχε ὡς ἀποτέλεσμα τή νίκη, τήν ἀνάσταση καί τήν παλιγγενεσία τοῦ ἔθνους μας.Ἄς δίνουμε καί μεῖς, ὅπως εἶπε ὁ μεγάλος Kολοκοτρώνης, τά πρωτεῖα στόν Σταυρό. Στόν Σταυρό, στή ζωή τοῦ Xριστοῦ, στή ζωή τῆς Ἐκκλησίας, στή ζωή τοῦ καλοῦ καί τοῦ ἀγαθοῦ.
Kαί τότε, ἔχοντας τόν Σταυρό στόν ὦμο, τόν δικό μας σταυρό, καί προχωρώντας στήν ἔρημο τοῦ βίου, καί συνάμα ἔχοντας βοηθό τόν Σίμωνα τόν Kυρηναῖο, τή Xάρη τοῦ Xριστοῦ, θά μπορέσομε καί μεῖς νά φθάσομε στήν Ἀνάσταση τοῦ Xριστοῦ καί τή δική μας.
Ἀρχιμανδρίτης Ἀνανίας Κουστένης,