Ο χρόνος της ζωής μας είναι ένα δάνειο που μας χαρίζει ο Θεός. Το δάνειο πρέπει να το επιστρέψουμε σε ένα βιβλιάριο που θα έχει τα έργα μας, καθώς και τα ένσημα που έχουμε κολλήσει σε αυτή την ζωή, για να μας δώσει ο Θεός στη συνέχεια την αιώνια σύνταξη στη Βασιλεία των Ουρανών. Γέροντας Εφραίμ Σκήτης Αγίου Ανδρέα

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Όταν μεταλαβαίνεις μ’ ευγνωμοσύνη κι ευχαριστία τα άγια και ζωοποιά Μυστήρια, ο Κύριος θα σου χαρίζει ζωή κι η πίστη σου θ’ αυξάνεται όλο και περισσότερο.

Ο φόβος κι η ταραχή προέρχονται από την απιστία, αν τα νοιώσεις την ώρα της Θείας Κοινωνίας, να τα λογαριάσεις σαν αληθινό σημείο, ότι η απιστία απομακρύνεσαι από τη Ζωή που υπάρχει μέσα στο Άγιο Ποτήριο. Σκέψου τι αξία έχει το μέγιστο θαύμα του Ιησού Χριστού, του Υιού του Θεού του Ζώντος, το θαύμα της Θείας Κοινωνίας!

Που έγκειται το θαύμα; Στη ζωοποιό και ειρηνοποιό ενέργεια που επιφέρει στη νεκρωμένη από την αμαρτία καρδιά σου, ενώ λίγο πριν από τη Θεία Κοινωνία επικρατούσε εκεί ανησυχία και πνευματική νέκρωση.

Άγιος Ιωάννης της Κρονστάνδης