Ο χρόνος της ζωής μας είναι ένα δάνειο που μας χαρίζει ο Θεός. Το δάνειο πρέπει να το επιστρέψουμε σε ένα βιβλιάριο που θα έχει τα έργα μας, καθώς και τα ένσημα που έχουμε κολλήσει σε αυτή την ζωή, για να μας δώσει ο Θεός στη συνέχεια την αιώνια σύνταξη στη Βασιλεία των Ουρανών. Γέροντας Εφραίμ Σκήτης Αγίου Ανδρέα

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Πάτερ βρίζω είπε κάποιος στην εξομολόγηση. Πάτερ έκανα εκείνο…. Έκανα το άλλο….Και, ο Πνευματικός έβαλε μια εικόνα του Χριστού στο τραπέζι και του έδωσε μια καρφίτσα λέγοντας:«Κάρφωσε την στα μάτια του Χριστού! ».

«Ποτέ τέτοιο πράγμα απάντησε σοκαρισμένος ο εξομολογούμενος».
Κάθε σου αμαρτία είναι και ένα καρφί στο Σώμα του Χριστού, του είπε ο Πνευματικός.O εξομολογούμενος δάκρυσε και από τότε ξεκίνησε την ζωή της μετανοίας και την πορεία προς την αγιότητα.
Ο δρόμος πικρός αλλά το αποτέλεσμα γλυκύτατο!......
Δ.