Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Είναι ωραίο να έχεις κάποιον που πιστεύει σε εσένα. Είναι ωραίο να έχεις κάποιον, που θα γυρίσει σε μια δύσκολη στιγμή και θα σου πει: ‘’Μη φοβάσαι. Είμαι εγώ εδώ…’’.

Είναι ωραίο να νιώθεις ότι υπάρχουν άνθρωποι, που ακόμα και αν δεν μπορούνε να σε βοηθήσουνε κάπως πρακτικά, να ξέρεις, ότι καμαρώνουνε για σένα. Να το βλέπεις στα μάτια τους κάθε φορά που σε κοιτάν…

Είναι ωραίο να έχεις ανθρώπους δίπλα σου… Ανθρώπους που με την παρουσία τους, να σου λεν ‘’προχώρα’’. Μα ακόμα και αν δεν έχεις τίποτα από όλα αυτά, μη σταματάς να προχωράς. Μη σταματάς καθόλου να παλεύεις. Δε πάνε μπροστά οι άνθρωποι που έχουνε βοήθεια… Πάνε μπροστά αυτοί, που δεν έπαψαν ποτέ τους να παλεύουν.

Ελευθεριάδης Γ. Ελευθέριος

Ψυχολόγος M.Sc.