«Εάν, κατευθυνόμενος προς τον στόχο σου, θα σταματάς κάθε φορά, για να ρίξεις πέτρες σε κάθε σκύλο, που σε γαβγίζει, ποτέ δεν θα φτάσεις στον προορισμό σου» Φιόντορ Ντοστογιέφσκι

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Τελέσθηκε την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022 η από ετών καθιερωμένη Αγρυπνία για  την Εορτή της Παναγίας της Ελευθερωτριας και για τα Νικητήρια της ''28ης Οκτωβρίου 1940''.

Τους ύμνους της Αγρυπνίας έψαλλαν ο Πρωτοψάλτης μας κ.Ηρακλής Ασήμου και ο Λαμπαδάριος μας κ.Δημ.Τζαφέρης ενώ ανέγνωσαν οι ιεροπαιδες Νικόλαος, Παντελεήμων,Σεραφείμ ,Παναγιώτης και Ευάγγελος οι οποίοι και διακόνησαν στο ιερό Βήμα .
Μετά την Λατρεία τελέσθηκε επιμνημόσυνος Δέησις υπέρ των πέσοντων Υπέρ Πίστεως και Πατρίδος και αφού η ευλογία της αρτοκλασίας προσφέρθηκε στους αγρυπνησαντες κατά το Μοναστηριακό Τυπικό ακολούθησε Τράπεζα στο Ενοριακό μας Αρχονταρίκι.