Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Παρακολουθοῦσε κάποτε ὁ Ἅγιος Νήφων Κωνσταντιανῆς πῶς οἱ δαίμονες πήγαιναν νὰ βάλουν σὲ πειρασμὸ τοὺς ἀνθρώπους, ψιθυρίζοντας στὰ αὐτιά τους διάφορες πονηριές. Αὐτοὶ ὅμως, ἔχοντας τὸν νοῦ σκορπισμένο στὶς βιοτικὲς μέριμνες, δὲν καταλάβαιναν τὴν δαιμονικὴ ἐνέργεια. Δέχονταν λοιπὸν τὶς κακὲς σκέψεις καὶ τὶς μελετοῦσαν σὰν νὰ ἦταν δικές τους.

Ἔτσι ἄλλοι ἐξάπτονταν σὲ ὀργή, ἄλλοι σὲ συκοφαντίες ἢ κατακρίσεις καὶ ἄλλοι σὲ καυγάδες, διαμάχες καὶ μνησικακίες. Ὁ δοῦλος τοῦ Θεοῦ ποὺ τὰ παρατηροῦσε ὅλα αὐτὰ ἔλεγε θλιμμένος: - Ἄχ, τοὺς κακούργους! Ἔγιναν κύριοι καὶ διατάζουν τοὺς ἀνθρώπους! Καὶ αὐτοὶ νομίζοντας ὅτι ὅλα προέρχονται ἀπὸ τὴν φρόνησή τους, γρήγορα-γρήγορα ἐκτελοῦν ἀδιάκριτα ὅλες τὶς ἐντολὲς τῶν δαιμόνων. Γιὰ αὐτὸ πρέπει πάντοτε νὰ ἐξετάζουμε καλὰ τοὺς λογισμοὺς καὶ ἔπειτα νὰ προβαίνουμε σὲ ἐνέργειες.

Καὶ διηγήθηκε: - Εἶδα κάποτε ἕναν ἄνθρωπο νὰ δουλεύη. Σὲ μιὰ στιγμὴ ἔρχεται ἕνας μαῦρος, σκύβει στὸ αὐτί του καὶ ἐπὶ πολλὴν ὥρα κάτι τοῦ ψιθύριζε. Πιὸ πέρα δούλευε ἕνας ἄλλος ἄνθρωπος. Ξαφνικὰ ὁ πρῶτος ἐργάτης παρατάει τὴν δουλειά του, τρέχει ἀπειλητικὰ πρὸς τὸν συνάδελφό του καὶ ἄρχισε νὰ τὸν βρίζη. Τότε ἕνας ἄλλος μαῦρος πλησιάζει τὸν δεύτερο ἐργάτη καὶ κάτι ψιθύρισε καὶ σὲ αὐτὸν παρακινώντας τον σὲ καυγά.

Ἔτσι καθὼς τὸ ἕνα δαιμόνιο  ἔλεγε στὸ αὐτὶ τοῦ ὑβριστὴ τὴν ὕβρη, τὸν ἴδιο ἔκανε καὶ τὸ ἄλλο στὸν δεύτερο, γιατὶ καὶ σὲ αὐτὸν δαιμόνιο ἦταν ποὺ τὸν παρακινοῦσε νὰ ἀντεπιτεθῆ. Βλέποντάς το αὐτὸ ὁ Νήφων ταράχθηκε καὶ εἶπε: - Ὤ, τοὺς ἀπατεῶνες καὶ σαπροὺς δαίμονες! Κοῖτα πὼς σπέρνουν τὴν ἔχθρα ἀνάμεσα στοὺς ἀνθρώπους! Καὶ αὐτοὶ οἱ ἀνόητοι χωρὶς χρονοτριβὴ κάνουν ὅ,τι τοὺς λένε.

Πέτρου Ἱερομονάχου,

Ἕνας Ἀσκητὴς Ἐπίσκοπος - Ἅγιος Νήφων Ἐπίσκοπος Κωνσταντιανῆς