Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με την Ευχή και την Ευλογία του Σεβ.Ποιμενάρχου μας κ.Γεωργίου, (μετά από δύο χρόνια εξ αιτίας των απαγορεύσεων και συνεχίζοντας μια Παράδοση πια περίπου 15 χρόνων), υποδεχθήκαμε την Αγία Κάρα του Οσίου Σεραφείμ του Θαυματουργού την οποία εκόμισε ο Πανοσιολ.Καθηγούμενος της Ι.Μονής Δομβούς Αρχιμ.π.Νεκτάριος το τριήμερο 19,20 και 21 Μαρτίου 2022.

Κατά το Τριήμερο αυτό τελέσθηκαν οι προβλεπόμενες Λατρευτικές Συνάξεις στις οποίες συμμετείχαν συμπροσευχόμενοι οι Πατέρες ο π.Νικόδημος Κάστιζας,ο π.Πολύκαρπος Καραμαρούδης,ο π.Δανιήλ Στέφας ,ο π.Κων/νος Τσιώλης,ο π.Παναγιώτης Κανιάρης,π.Λάμπρος Συμιακάκης, ο π.Δημήτριος Αναδιώτης και ο π.Χρήστος Δελλής και πάρα πολλοί πιστοί οι οποίοι ήλθαν από κοντά και από μακριά ,κάτω από αραιή χιονόπτωση και τσουχτερό κρύο να λάβουν την Ευχή και την Ευλογία του εκ των Βοιωτών Αγίων Οσίου Πατρός αλλά και να οφεληθούν πνευματικά από τους λόγους του Αγίου Καθηγουμένου ο οποιος κατέθεσε με πολύ αγάπη στο ταμείο της καρδιάς του καθενός από εμάς.

Ήταν ένα τριήμερο που μας θύμισε το ήσυχο παρελθόν όπου οι εκδηλώσεις αυτές είχαν τον χώρο τους στην καθημερινότητα μας  και που μας δίδαξε την αξία της επαφής με τους Αγίους του Θεού αλλά και με σεβαστούς Πατέρες των οποίων ο λόγος και η παρουσία, μας ωφελούν και μας εμπνέουν.