Ο Θεός παιδί μου, δεν κρύβεται πίσω απ' τους θάμνους. Ούτε χρειάζεται να σκαρφαλώσεις στα βουνά για να Τον συναντήσεις. Έρχεται Αυτός και σε βρίσκει κάθε φορά που συγχωρείς κάποιον που σ' έβλαψε, κάθε φορά που βοηθάς κάποιον, ο οποίος βρίσκεται σ' ανάγκη. Από το Γεροντικό.

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Tην Τετάρτη 1η πρός 2 Δεκεμβρίου 2021 αγρυπνήσαμε προς Τιμήν της Θαυματουργού Εικόνος της Παναγίας μας της Γεροντίσσης η οποία φυλάσσεται στην Ιερά Μονή Παντοκράτορος Αγίου Όρους και αντίγραφό της φυλάσσεται  στο Ιερό Βήμα του Ναού μας πίσω απο την Αγία Τράπεζα.

Η ακολουθία άρχισε αργά το απόγευμα με την ανάγνωση της Ακολουθίας της Θείας Μεταλήψεως ,του Μικρού Αποδείπνου μετά των Χαιρετισμών,του Μεγάλου Εσπερινού μετά της Λιτής και της αρτοκλασίας,του Όρθρου με την χρίση με το Μύρο της Παναγίας μας και της Κατανυκτικής Θείας Λειτουργίας.

Ήταν μια ευκαιρία να δείξουμε τον σεβασμό  και την ευλαβεια μας στην Θεοτόκο μας και να Την ικετεύσουμε για την Πρεσβεία Της και την Προστασία Της.