Όλες οι αμαρτίες του κόσμου, όλων των εποχών, είναι σαν μια σπίθα, μπροστά στο πέλαγος. Τι μπορεί να κάνει η σπίθα στο πέλαγος; Έτσι και απείρως περισσότερο, είναι οι αμαρτίες του ανθρώπου μπροστά στο πέλαγος της Αγάπης του Θεού" (Άγ.Ιωάννης Χρυσόστομος)

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Τελέσθηκε η καθιερωμένη Αγρυπνία για την Παναγία την Ελευθερώτρια για τα Νικητήρια της ''28ης Οκτωβρίου 1940'' και εφέτος για τους ευνόητους λόγους και το Θαύμα του Αγίου μας(1943) την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020. Στην Θεία Λειτουργία προέστη ο επί ολόκληρη εικοσαετία Πρωτοψάλτης του Ναού μας και νυν ευλογών ημάς ως Λειτουργός των του Θεού Μυστηρίων, Αιδεσιμολ.π.Δημήτριος Αναδιώτης ενώ συμπροσευχήθηκε για λίγο και ο Πανοσιολ.π.Πολύκαρπος.

Στο τέλος ψάλλαμε επιμνημόσυνο Δέηση για τους πεσόντες Πατέρες και Αδελφούς μας. Είναι ένα οφειλόμενο χρέος αυτή η Αγρυπνία γιαυτό  πολλοί ήταν οι πιστοί που προσήλθαν με χαρά και προσευχητική διάθεση.