Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Οἱ πιό πολλοί ἐπιδιώκουμε γιά τήν κάθε μέρα ὄχι τό ψωμάκι, δηλαδή τά ἀπαραίτητα, ἀλλά τά πλεῖστα ὅσα. Καί βέβαια χρειάζεται σχεδιασμός καί προγραμματισμός -καί μάλιστα γιά πολύ περισσότερο διάστημα τοῦ 24ώρου- ἀλλά μέ μέτρο, χωρίς νά μᾶς κατατρῶνε οἱ ἔγνοιες γιά τά μελλούμενα καί ἡ ἀκατάπαυστη προσπάθεια.

Ἡ ἀγωνιώδης, πυρετώδης μέριμνα γιά τό αὕριο, πολλές φορές κάνει νά λοξοδρομοῦν καί σοβαροί ἀκόμη ἄνθρωποι σέ ἐπαγγελματίες ἐμπόρους ἐλπίδων, μέντιουμ καί στούς «σύν αὐτοῖς», ἄν καί εἶναι γνωστό ἀπό τήν ἐμπειρία αἰώνων ὅτι οἱ πύλες τοῦ μέλλοντος δέν παραβιάζονται. Γιά τόν πιστό εἶναι μονόδρομος ἡ ἐμπιστοσύνη στήν πατρική πρόνοια καί στό σχέδιο τοῦ Θεοῦ. Προσπάθεια, λοιπόν, γιά ὁποιαδήποτε δυνατή βελτίωση, ναί. Ἀγωνία καί ἄγχος, ὅμως, ὄχι!

Κλειώ-Σταυρούλα Κουράση