Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Είναι άλλο να πω ''ο Κώστας προσπαθεί, μα συχνά κάνει λάθη στη ζωή το'', κι άλλο ''ο Κώστας είναι ένας αποτυχημένος, αμαρτωλός και τιποτένιος, ένα σωστό καθίκι!''Οι λέξεις έχουν επιρροή στην ψυχή.Τονώνουν ή τρομάζουν.Δίνουν κουράγιο, ή φοβίζουν.Ανασταίνουν, ή νεκρώνουν τις σχέσεις.Μίλα στον άνθρωπό σου τονωτικά.Ο Χριστός δεν είπε στη Σαμαρείτιδα, ''είσαι μια πόρνη'', μα της είπε ''φώναξε λίγο τον άντρα σου'', για να οδηγήσει θεραπευτικά την κουβέντα στην αλήθεια του είναι της.

Πρόσεξε τι λες όλα μέρα μέσα στο κεφάλι σου, στον ίδιο σου τον εαυτό!Ανοίγοντας τα μάτια το πρωί, μπορείς να πεις, ''άλλη μια μέρα γεμάτη ευκαιρίες και ευλογίες απ' το Θεό!''Μια τέτοια διατύπωση δίνει κουράγιο και ώθηση να βγεις στον αγώνα της ζωής με χαρά και δύναμη!Μπορείς να πεις όμως και ''άλλη μια μέρα γεμάτη βάσανα, αποτυχίες, αναποδιές και προβλήματα!''

Μιλώντας έτσι, ήδη βούλιαξες ήδη με το ''καλημέρα''.

Οι λέξεις!!Διάλεγε τις καλύτερες! Τις πιο λαμπερές.Τις πιο τονωτικές.Στο παιδί σου.Στη γυναίκα σου.Στον άντρα σου.Στους γείτονες και όσους συναντάς γενικότερα.

Το παιδί είχε μια μικρή αποτυχία!Δεν είναι άχρηστο!Η γυναίκα σου έχει λίγα νεύρα. Δεν είναι τρελή. Ο γείτονας είναι λίγο ευέξαπτος, δεν είναι βόδι.

Μα κι εσύ, δεν είσαι για την κόλαση! Θες απλώς λίγη δουλειά ακόμα. Όπως κι εγώ, κι όλοι μας, άλλωστε.  Αξίζει!Ωραία λέξη το ''αξίζει''.

Θυμάμαι πόση δύναμη μου έδωσε ο μακαριστός επίσκοπος Λαρίσης Ιγνάτιος, όταν, τελειώνοντας μια ομιλία μου στον άγιο Νικόλαο Λαρίσης, και μπαίνοντας στο Ιερό, ήρθε με χαρά, με φίλησε και μου είπε ''αξίζετε πολλά''.Και τίποτε να μην άξιζα, οι λέξεις του, μου έδωσαν ζωή. Κάτι τέτοιο εννοώ.Δεν είναι θέμα έπαρσης, μα κάτι άλλο, θεϊκό, αφού τονώνει, ενθαρρύνει, δυναμώνει και εμψυχώνει το φρόνημα της καρδιάς.

Τὸ λοιπόν, ἀδελφοί, ὅσα ἐστὶν ἀληθῆ, ὅσα σεμνά, ὅσα δίκαια, ὅσα ἁγνά, ὅσα προσφιλῆ, ὅσα εὔφημα, εἴ τις ἀρετὴ καὶ εἴ τις ἔπαινος, ταῦτα λογίζεσθε·

Α.Κ