Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ἕνα ἀναστάσιμο τροπάριο τοῦ ἁγίου Ἰωάννου τοῦ Δαμασκη­νοῦ, ποὺ ψάλλουμε ἐπὶ σαράν­τα μέρες αὐτὸ τὸν καιρό, μέσα σὲ λίγες λέξεις περικλείει τὸ σπουδαιότατο νόημα τῆς μεγάλης ἑορτῆς τοῦ Πάσχα. «Θανάτου ορτάζομεν νέκρωσιν, ­­­δου τν καθαίρεσιν, λλης βιοτς τς α­ωνίου παρχήν, κα σκιρτντες ­­­μνομεν τν ατιον, τν μόνον ελογη­­τν τν Πατέρων Θεν κα περένδοξον».

Κα ρμηνεύει γιος Νικόδημος γιορείτης: «Ες τ τροπάριον τοτο δείχνει Μελωδς πόσα γαθ πολαύσαμεν π τν ναστάντα Χριστόν· διότι, ν κα να πράγμα φαίνεται τι εναι τ ορταζόμενον, νάστασις, μυρία μως εναι τ καλ που σν τ ναστάσει χαρίσθησαν ες μς. Δι τοτο δ λέγει χαριτώνυμος Ποιητς τι μες ο ρθόδοξοι σήμερον ορτάζομεν τν νέκρωσιν το θανάτου, διότι ν τ ναστάντι Χριστ νεκρώθη θάνατος κα πλέον δν νεργε ες τος νθρώπους τν νεκροποιν ατο κα θανατηφόρον νέργειαν.φηρμόσθη προφητικς λόγος ‘‘κ θανάτου λυτρώσομαι ατος’’ κα ‘‘πο σου, θά­να­τε, τ κέντρον;’’ (τ κεντρί) (σ. ιγ΄ [13] 14).

μες κόμη ορτάζομεν σήμερον κα τν κρημνισμν κα τν πώλειαν το δου· το γρ Χριστο πρ μν καταβάντος ες δην, κα τς κεσε φυλακωμένας ψυχς τν δικαίων λευθερώσαντος, δν χει πλέον δης καμμίαν δύναμιν καθ’ μν· πειδ μες ο τ Χριστ πιστεύοντες κα τς ντολς ατο φυλάττοντες δν ­περχόμεθα με­τ θάνατον ες τν σκοτεινν δην, καθς ο πάλαι δίκαιοι, λλ πέρχον­ται α ψυχαί μας ες τς ορανίους κα φωτεινς μονάς, κα πολαμβάνουσι μν μερικν πόλαυσιν, περιμένουσι δ ν λάβουν κα τ τέλειον τς μακαριότητος μετ τν κ νεκρν νάστασιν (βλ. .π.).

μες πρς τούτοις ορτάζομεν σήμερον λλης ζως ρχήν: τοι τς αωνίου, τς μενούσης κα μ χούσης τέλος ποτέ (τς πνευματικς δηλαδ κα γίας ζως πο ρχίζει δ κα κτείνεται στν τελεύτητη αωνιότητα). Τοτο εναι να πέρτατον χάρισμα, κα μία εεργεσία μεγαλυτέρα π τς λλας δύο· διότι ν καθ’ πόθεσιν ναστς Χριστς θελε μς χαρίσ ν ζήσωμεν μίαν μακαρίαν ζων ες τος ορανούς, συντροφευμένην π ­­­λα τ γαθά, χι μως αωνίαν κα τελεύτητον, κα τοτο βέβαια θελε νομίζεται ες μς να μέγα χάρισμα κα μία ετυχία πλουσιωτάτη· τ δ ν μς χαρίσ τοιαύτην μακαρίαν κα πλήρη πάντων τν γαθν ζωήν, πειτα ν προσθέσ κα τ ν μ χ τέλος τοιαύτη ζωή, λλ ν εναι αωνία κα τελεύτητος, τοτο ληθς εναι να χάρισμα τν χαρισμάτων, να γαθν τν γαθν κα μία εεργεσία τν εεργεσιν...

πιφέρει δ Μελωδς τι δι τς νωτέρω τρες μεγάλας εεργεσίας, που λάβομεν μες ο Χριστιανοί, πρέπει ν σκιρτμεν καί... ν μνμεν κα ν εχαριστμεν τν πρωταίτιον τούτων Χριστόν, ποος δι τς ναστάσεώς του χάρισε τ γαθ τατα ες μς, κα μόνος ατς εναι ελογητς κα περένδοξος Θες τν Πατέρων μν».

Ορθόδοξο Περιοδικό “Ο ΣΩΤΗΡ