Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Πέντε κοπέλες που είχαν προνοήσει, είχαν επιπλέον λάδι μαζί τους για τα λυχνάρια και είδαν τον Γαμπρό· φρόνιμες.Πέντε, δεν είχαν προνοήσει,  έτρεξαν να πάρουν λάδι αλλα δεν πρόλαβαν να δουν τον Γαμπρό· μωρές. Υπάρχουν όμως και πιο μωρές από απ΄αυτές τις κοπέλες.

Άνθρωποι που κρατούν το φως , κρατούν αναμμένη λαμπάδα την ώρα που ο Γαμπρός έρχεται, κι μόλις φτάνει κοντά τους αυτοί φευγουν.Είμαστε εμείς που το βράδυ της Αναστάσεως με το πρώτο Χριστός Ανέστη , φιλιόμαστε σταυρωτά μεταξυ μας και φεύγουμε τρέχοντας.

Ενώ έχουμε φως , οι λαμπάδες μας είναι αναμμένες, εμείς επιλέγουμε να μην δούμε τον Γαμπρό και να φυγουμε από την Εκκλησία πριν την Αναστάσιμη θεία λειτουργία.Ακόμη πιο μωρές!!!

O Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικόλαος